Demirtaş’tan ‘dokunulmazlık’ eleştirisi!

demirtaş

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, CHP ve MHP’nin, AK Parti’nin dokunulmazlık dosyalarının tek seferde kaldırılmasına ilişkin anayasa değişiklik teklifine destek vermesini değerlendirdi.

Bu durumun partilerin kendi takdiri olduğuna dikket çeken Demirtaş, “Siyasi öç alma girişiminin bu kadar iştahla desteklenmesi çok büyük hatadır” dedi.

Demirtaş, parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dokunulmazlıklar konusunda muhalefet partileri CHP ve MHP’nin de AK Parti’nin önerisine destek vereceğini açıklaması konusunda düşünceleri sorulan Demirtaş, bunun partilerin kendi takdiri olduğunu söyledi.

Demirtaş, şöyle konuştu: “Bariz bir intikam alma, siyasi öç alma girişiminin bu kadar iştahla desteklenmesi büyük bir hatadır. Bizim de dokunulmazlıkların sınırlanması, kaldırılması konusunda bir teklifimiz var. Hem evrensel hukuka, kriterlere uygun, hem gerçekten de Avrupa’daki ülkelerin referansıyla oluşturulmuş bir tekliftir. Desteklemek istiyorlarsa, gerçekten dokunulmazlığın sınırlanması, kaldırılması konusunda samimilerse buyursunlar HDP’nin teklifini desteklesinler, biz de evet diyelim ve 4 parti hep birlikte dokunulmazlıkları sınırlayalım.”

Ancak amacın farklı olduğunu savunan Demirtaş, şöyle devam etti: “Görünen o ki AKP’nin derdi, şu veya bu şekilde HDP’li milletvekillerini kendilerine bağlı ve bağımlı hale gelmiş, kendilerinden talimat alan yargının kucağına atmaktır. Şimdi anamuhalefet partisinin bu basit ve ucuz tuzağı iyi hesap etmesi lazım. Açıkça anayasaya bir aykırı teklifin sorgusuz, sualsiz destekleneceğini ifade etmiş olmaları doğrusu şaşırtıcıdır. Takdir yine de kendilerinindir. Bizim Allah’tan başka hiç kimseden korkumuz yok, verilmeyecek hesabımız yoktur. Soyguncular, talancılar, milletin parasını çalanlar, evlerinde para dolduracak yer bile bulamayanların dokunulmazlığı olacak, bizim fikirlerimizden, konuşmalarımızdan dolayı dokunulmazlıklarımız kaldırılacaksa bizim ancak şeref madalyamız olur. Kendileri bilir, takdir onlarındır.”

Bu durum karşısında HDP’nin hamlesinin ne olacağının sorulması üzerine Demirtaş, Merkez Yürütme Kurulu ve grup toplantısında değerlendirileceğini dile getirdi.

Demirtaş, “Üç parti birleşip anayasayı değiştirmeye karar verdikten sonra bizim yapacağımız bir şey yok. Yapacağımız tek şey bu gerici, kinci, siyasi intikam için anayasaya aykırı değişikliği bile göze alan anlayışa karşı dik durmak.” ifadesini kullandı.
 

kaynak: CNN Türk