Diyarbakır’da operasyonlar genişletildi!

sirnak cizre

Diyarbakır’da dün PKK’nın şehir yapılanması YPS (Sivil Savunma Birlikleri) ile güvenlik güçleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Bağlar semtinde sokağa çıkma yasağı genişletildi.

İlk yasak gece 03:00’ten itibaren Bağlar Kaynartepe Mahallesi’nde ilan edilmişti.

Bu sabahki ikinci duyuruda, “Gürsel caddesinin Cemiloğlu caddesinden Bağlar dört yola kadar olan kısım ve Nukhet Coşkun caddesinin tamamında, 15 Mart 2016 günü 09:00’dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir” denildi.

Kaymakamlık uygulamanın “tehlike ve olumsuzlukların giderilmesi, halkın, huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla” operasyonlar sırasında halkın can güvenliğinin sağlanması için getirildiğini belirtti.
Bağlar’da dün geceki olaylar, YPS’li militanların 22:00 sıralarında Gürsel ve Koşuyolu caddelerini trafiğe kapatmasıyla başladı.

YPS’liler olay yerine gelen polis ekipleriyle çatışmaya girdi.

Militanların el koydukları bazı araçları yakarak yolları kapattığı ve caddeler ile sokaklara hendek kazıp, barikat kurmak istediği bildirildi.

Gece boyunca süren çatışmada bir zırhlı araca roketatarlı saldırı yapıldığı belirtildi.

Çıkan çatışmada bir polis hayatını kaybetti.

Üç YPS’linin de öldürüldüğü bildiriliyor.

Operasyonların bitirildiği açıklanan Diyarbakır’ın Sur ilçesinde askerler devriye gezmeye devam ediyor.
Eş zamanlı olarak Koşuyolu Parkı civarında da bazı araçların ateşe verildiği kaydedildi.
Çatışmanın ortasında kalan ve yaralananlar evlere sığınmak zorunda kaldı, çatışmalardan dolayı ambulansların mahalleye giremediği belirtildi.

Diyarbakır’ın bazı mahallelerinde silah ve patlama sesleri duyuldu, çatışmalar yer yer sabaha kadar sürdü.
Şırnak’ta operasyon

Öte yandan Şırnak’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı da dün akşam TSİ 23:00 itibarı ile yürürlüğe girdi.

Yasak camiler, belediye hoparlörleri ve polis araçlarından duyuruldu.

Sokağa çıkma yasağının başlamasıyla birlikte güvenlik güçleri operasyona başladı, şehrin belli noktalarından silah sesleri yükseldi.

Güvenlik güçleri PKK’lı grupların ilde kazdığı hendekleri kapatıp, barikatları da kaldırmaya çalışıyor.

Anadolu Ajansı ise, 13 Mart Pazar günü gerçekleşen Ankara saldırısının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 14 Mart’ta sabaha karşı Irak’ın kuzeyindeki Kandil ve Gara bölgelerine düzenlediği hava operasyonlarında 45 PKK’lının öldürüldüğünü yazdı.

Güvenlik kaynaklarına dayandırılan haberde, hava operasyonlarının sabaha karşı 03.00 – 05.30 arasında gerçekleştiği ve PKK’ya ait 2 silah deposunun yanı sıra 2 adet Katyuşa silahı mevzisinin imha edildiği aktarıldı.

 

kaynak: BBC Türkçe