Doğuda oylar düştü, Bülent Arınç’a ‘Şark’ görevi verildi

arınç

Meydan Gazetesi Ankara Temsilcisi Ömer Şahin, Bülent Arınç ile ilgili enteresan bir bilgiyi paylaştı. HDP’nin oy oranlarını yükseltmesi üzerine Ak Parti’nin Bülent Arınç’a ‘Şark’ görevlendirmesi yaptığı öğrenildi.

İşte o yazı:

“Maalesef Doğu’yu PKK’ya teslim ettik.”

Bu sözü son iki yıl içerisinde çok sayıda AK Partili isimden duymuşumdur.

PKK’nın şehirlerde hakimiyet kurduğu yetmezmiş gibi vergi topladığı, vali, savcı atadığı sadece muhalefetin söylemi değildi.

İktidar partisinin bölge milletvekilleri de en azından özel sohbetlerinde aynı kaygıları anlattı durdu. Eski bir milletvekili, “6 yıldır doğduğum köye gidemiyorum” itirafında bulunmuştu. Bir başkası PKK’nın ‘Ronin’ isimli bölge savcısı atadığını, yargılama öncesi sağlık kontrolü için ‘adli tıp kurumu’ kurduğunu bile anlatmıştı.

AK Parti’nin Afyonkarahisar kampında benzer ifadeler Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yüzüne söylenmişti. Konuşanların çoğu Kürt kökenliydi. “Can güvenliğimiz yok” diyenler olmuştu aralarında.

Yargısı, vergisi, mahkemesiyle tam bir ‘paralel yapılanma’ydı bunlar ve sanırım duymayan kalmamıştır!

Bölgenin atmosferini hatırlatmak için yukarıdaki hatırlatmaları yaptım. Seçime bir aydan kısa bir süre kaldı ve o bölgenin havasını yokladım biraz. İktidar kanadında yaptığım gezintiden çıkardığım kısa notları paylaşacağım bugün.

Bölgeden gelen sinyaller hiç de iyi değil! Alarm zilleri çalıyor.

PKK/KCK nüfuzunun hissedildiği yerlerde HDP güçlenirken AK Parti’den kopuşlar yaşanıyor.

Selahattin Demirtaş’ın performansı ve Kürtlerin ‘aidiyet’ duygusu değil tek başına HDP’yi güçlendiren.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kürt sorunu yoktur’ demesiyle simgeleşen yeni söylemi bölgede beklendiği gibi olumsuz etki yapmış. Erdoğan’ın Batman, Diyarbakır mitingleri de öyle.

2005 yılındaki tarihi Diyarbakır mitingi ve yapılan konuşmalardan sonra gelinen noktayı ‘hayal kırıklığı’ olarak gören Kürt seçmen sayısı az değil.

Erdoğan’ın meydana eline Kürtçe Kur’an-ı Kerim alıp çıkması da bu gönül kırıklığını onarmaya yetmemiş.

Malum bölgede HDP ve AK Parti yarışıyor. AK Parti’nin Kürtlerden aldığı toplam oy HDP’den fazlaydı. Son gelişmelerden sonra bu tablonun değişmesi bekleniyor.

Büyük çoğunluğu Kürt orijinli olan 16 il var. HDP’nin alacağı oylar daha doğrusu barajı aşıp aşmaması buradaki dengeleri altüst edecek.

AK Parti’de yapılan bir ‘beklenti anketi’ ile durumu açıkça ortaya koyalım.

Bölgede AK Parti’nin 69 milletvekili var. Eğer HDP barajı aşarsa yapılan simülasyona göre en az 28 milletvekili kaybı oluyor. 69 milletvekili düşüyor 41’e.

HDP barajı aşamazsa bu sayı bu sefer 85’e çıkıyor.

Buralar diğer illere benzemiyor. Mesela Diyarbakır’da AK Parti’nin 6 milletvekili var. Eğer HDP barajı aşarsa bu sayının en fazla 2 olacağı tahmin ediliyor. 9 HDP, 2 AK Parti. Aksi durumda AK Parti’nin 10 milletvekili bile çıkarması mümkünmüş.

HDP’nin barajı aşması durumunda AK Parti’nin Hakkâri, Iğdır, Şırnak, Tunceli hatta Ağrı’da milletvekili çıkaramayacağı görüşü yaygın.

Batman ve Mardin’de en fazla 1, Van’da ise taş çatlasa 2 milletvekili çıkarabileceği; Şanlıurfa, Gaziantep gibi büyükşehirlerde büyük kayıplar yaşayacağı da hesaplanıyor. Gaziantep’te 3, Şanlıurfa’da 4 milletvekili birden eksiliyor.

Benim gördüğüm milletvekili sayısında kayıp yaşanmayacak iki il Bingöl ve Erzincan olarak tahmin ediliyor.

Seçime bağımsız adaylarla giren HÜDA-PAR’ın, Batman adayını seçtirme olasılığı var. HDP baraja takılırsa HÜDA-PAR, Diyarbakır ve Batman’dan 2 ismi parlamentoya taşıyabilecek.

Durum bu denli kritik iktidar partisi açısından.

Onlar ne yapacak? Tabloyu tersine çevirebilmek için şapkadan yeni tavşan çıkarır mı?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a nispeten daha ılımlı bir dil kullanıyor. ‘Çözüm süreci’nin devamını ister görüntü veriyor. O umudu koparmak istemiyor.

AK Parti bir şey daha yapacak. ‘Kurtarıcı’ olarak sahaya önemli bir ismi sürüyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bölgeyi turlayacak. Arınç, Kürt seçmen tarafından sevilen bir isim. O da bu kredisini partisi için kullanacak.

Arınç’ın kimi çıkışları, açıklamaları ‘birileri’nin hoşuna gitmiyor. Hatta o ‘birileri’nin kimi resmi, özel yayın kuruluşlarına “Onu yayına almayın” dediği de konuşuldu hafta boyunca.

Ama söz konusu seçim ve oy olunca Bülent Arınç yine birilerince ‘can simidi’ olarak görülmeye başladı.

Bülent Arınç ‘Şark görevi’ne çıkıyor. Bakalım sonuç ne olacak?”

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat