Dokunulmazlık teklifi kabul edildi!

meclis

Anayasa Komisyonu’nda görüşülen dokunulmazlık dosyaları toplantısı gergin bir şekilde ilerledi. Toplantıda çıkan kavgada bazı vekiller yaralandı. Daha sonra devam eden görüşmelerde Anayasa değişikliği Meclis Komisyonu’nda kabul edildi.

HDP’li vekiller dokunulmazlıkların görüşüldüğü Anayasa Komisyonu’nu terk etti. HDP’li Mithat Sancar, “Bu tiyatronun figuranı olmayacağız. Sizi vicdanınızla baş başa bırakıyoruz” dedi.

TBMM Anayasa Komisyonunda, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinde kavga çıktı. Bazı milletvekilleri yaralandı, salon kullanılamaz hale geldi.

Teklifin geneli üzerinde söz alan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, komisyonun geçen haftaki görüşmeleri sırasında yaşananları kınadığını belirterek, komisyonların herhangi bir konunun enine boyuna tartışıldığı yerler olduğunu söyledi.

Bozdağ, “Milletvekillerimize yakışmayan bir uslup, tartışma, itişme, kakışma yaşandı. Hem de orada bazı milletvekili danışmanları bu şiddetin içinde yer aldı” diye konuştu.

Bozdağ’ın sözlerine HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan “Hayır yer almadı” karşılığını verdi.
HDP’li bazı milletvekilleri de Bozdağ’a tepki gösterdi.

Bu sırada, toplantıda cep telefonuyla görüntü kaydı yapan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu ile tartıştı. Başaran, “Bana, (vururum) diyor” diye bağırdı. Bu sırada bazı HDP milletvekilleri ayakta çekim yapan Başaran’ın yanına geldi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, masanın üzerinden atlayarak kavganın olduğu bölüme geçti. Bu sırada başlayan itiş kakış, kısa sürede büyüdü.

AK Parti ile HDP milletvekilleri, birbirlerine yumruk ve tekmeyle vurdu. Yaşanan arbedede bazı milletvekillerinin kaşının patladığı, yüzünden kan geldiği görüldü.

Kavga sırasında masaların üzerindeki su şişeleri ve dosyaların atılması sonucu salon bir süreliğine kullanılamaz hale geldi.

Bazı milletvekilleri, cep telefonuyla “çekim yaptıkları” gerekçesiyle gazetecileri salondan dışarı çıkardı.

Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, kavga nedeniyle birleşime ara verdi. Ancak aranın ardından salon boşalmadı. AK Parti milletvekilleri, Bakan Bozdağ’ın etrafını çevreleyerek korumaya aldı. HDP, CHP ve MHP’li üyelerin çıkmasının ardından, AK Parti milletvekilleri bir süre salonda kaldıktan sonra topluca ayrıldı.

Çıkan kavganın ardından komisyon tolantılarına 18.30’a kadar ara verildi.

TBMM Anayasa Komisyonu’nda yaşanan kavganın ardından, HDP ve CHP’li üyeler komisyon toplantısının ertelenmesini isterken, yapılan oylamada komisyonun çalışmalara devam etmesi kararı alındı.

TBMM Anayasa Komisyonu, hakkında dosya olan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinde yaşanan kavganın ardından, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı.

Şentop, daha önceki tekliflerde olduğu gibi bu teklifin de komisyonda görüşüleceğini belirtti.
Komisyonun görevini yapacağını belirten Mustafa Şentop, komisyonun görevini yapması için başta komisyon üyeleri olmak üzere milletvekillerinin ellerinden gelen gayreti göstermesi gerektiğini kaydetti.

Şentop, “Lütfen hepimiz sinirlerimize hakim olalım. Metin üzerinden isteyen istediği kadar konuşuyor, eleştiri yapabiliyor. Cevap vermek gerekiyorsa herkes söz alıp cevap verebilir. Söz isteyen her arkadaşa söz vermeye gayret göstereceğim ama bu şekilde bir tablonun Parlamento’ya ve komisyonumuza yakışmadığını başta söyleyeyim.” ifadesini kullandı.

 

kaynak: Habertürk

Ankara Avukat