Dolar düşüşe geçti!

turk-lirasi-dolar-in-havasini-aldi-1-dolar-kac-turk-lirasina-bedel-oluyor-17381

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı öncesi önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kaybeden dolar, yurtiçinde de yönünü aşağı çevirdi.

Pazartesi günü üçlü rekor kıran döviz, dün terör örgütünden gelen ateşkes açıklaması ile yükselişini sonlandırmıştı. Sabah saatlerinde tarihi zirvelerine yakın işlem gören dolar ve euroda düşüş öğlen saatlerinde hızlandı. Dolar 3.01 TL’nin euro ise 3.39 TL’nin altına indi. Kurlarda yaşanan düşüş yüzde 1 seviyelerine yaklaştı.

Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100) güne yüzde 0,17 yükselişle 73.299,28 puandan başladı.

BIST 100 Endeksi, dün PKK terör örgütünden gelen ateşkes açıklaması ile yönünü yukarı çevirmiş ve yüzde 2,63 değer kazanmıştı. Endeks ilk seansı yüzde 0.27 yükselişle tamamladı.
Çin hisse senetleri iki gündür süren düşüşünü sonlandırarak yüzde 3’e yakın değer kazandı. Petrolde ise hafif bir yükseliş gözlemlenirken ABD’den bugün gelecek stok verileri petrolün yön bulmasında etkili olacak.
Avrupa borsaları dünkü kapanışa paralel olarak pozitif tarafta açıldı. Frankfurt DAX Endeksi açılışta yüzde 1 yükseldi.

ABD’de bugün karşılanacak enfllasyon verisi FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesi gelen son önemli gösterge olacak. FED’in, istihdam ve ücretlerdeki olumlu gelişmeler ile birlikte düşük gelmesi beklenen enflasyon verisini faiz artışı konusunda nasıl değerlendireceği merak konusu.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat