Emekliye erken maaş müjdesi!

turkiye_numan_kurtulmusu_atadi_h51238

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Eylül ayı içinde 37 bin öğretmenin atanacağını belirten Kurtulmuş, Kurban Bayramı öncesinde emeklilerin maaşlarının ödeneceğini ve köprü ve otoyolların bayram süresince ücretsiz olacağını açıkladı. Hopa’da yaşanan sel felaketinin de Bakanlar Kurulu gündeminde yer aldığını dile getiren Kurtulmuş, “Çiftçilerimizin uğradığı zararlar da karşılanacaktır. Ayrıca esnaf ve sanatkarlarımızın kamu bankalarına olan borçları ve SSK’ya olan borçları ertelenecek” dedi.

Kurtulmuş’un açıklamasının önemli satır başları şöyle:

Anayasal zorunluluk çerçevesinde sayın cumhurbaşkanımız, milletvekili olarak sayın başbakanımız Ahmet A

Davutoğlu’nu görevlendirmiş, sayın başbakanımız da ilgili arkadaşlarımıza, bireysel olarak teklifte bulunmuş ve teklif bazı arkadaşlar tarafından kabul edilmiş, bazıları tarafından kabul edilmemiştir.

Bakanlar Kurulu içerisinde yer alan bakan arkadaşlarımız, her birisi eşit haklara ve sorumluluklara sahiptir. Bunun gereği olarak da ümit ediyorum ki, bu ilk toplantı da onu gösterdi, uyum içerisinde yerine getirecek ve 63’üncü hükümet bu yüksek temsilin de verdiği güçle görevlerini sürdürecektir.

Bu hükümetin dördüncü temel özelliği ise bu ülkeyi suhuletle seçime götürme görevi olmasıdır. bir taraftan üzerine düşen sorumlulukları yerine getirecek, hem de demokratik bütün kural ve kuruluşları işleterek, Türkiye’yi güvenli bir şekilde seçime götürmekle yükümlüdür.

Bugün güzel bir günde de toplanmış olduk. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde toplandık. Bütün milletimizin dünya barış gününü kutluyorum. İnşallah ülkemizde de 20 Temmuz’da Suruç’ta başlayan katliamla birlikte başlayan süreçte, ölümlerin kayıpların ortaya çıkması hepimizi derinden yaralıyor. buradan hükümet olarak bir barış çağrısı yapmayı sorumluluk olarak hissediyorum. silahların susmasını silahların gömülmesini, barış içinde yaşayacak sözlere de eylemlere de herkesin sahip olmasını diliyoruz.

Bugün Bakanlar Kurulu’nda ele alacağımız konulardan ikisini ele aldık. Bundan bir tanesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın durumu, bir diğeri de 2016 yılıyla ilgili gelişmelerdir. Hopa’da yaşananlar, buradan çıkardığımız derslerle, doğu Karadeniz’de yapılabilecekler, uzun detaylı bir görüşmeyi yaptık.

Bu süre içerisinde afetten sonra gördük ki orta vadede yapılması gereken işler var. bunlardan bir tanesi artan yağışlar devam ettiği sürece daha fazla problem olmaya devam edecek. Doğu karadeniz’de sel ve heyalan riskinin arttığından bahsettik ve bunları tespit ettik. Hemen orda vadede, heyelan ve sel riskinin yeniden güncellenmesi hem de doğu karadeniz’deki sel ve heyelan riskleriyle ilgili adımların atılması kararlaştırıldı. Çiftçilerimizin uğradığı zararlar da karşılanacaktır. Ayrıca esnaf ve sanatkarlarımızın kamu bankalarına olan borçları ve SSK’ya olan borçları ertelenecek.

Eylül ayı içerisinde 37 bin yeni öğretmen ataması yapılacak ve ihtiyaç duyulan alanlarda genç öğretmen arkadaşlarımız görevlerine başlayacaklardır. Dershaneler meselesi… Bugün itibariyle dershane adı altında bir faaliyet olmayacak. Ama bundan sonra isteyen dershanelerin özel okula dönüşmesiyle ilgili de kapı açık bırakılacaktır. Türkiye’de dershane meselesini zorunlu hale getirien eğitim sisteminin yapısıdır. Bu çerçevede kimseyi mağdur etmeksizin, dershane sahipleri öğrencileri ve velileri mağdur etmeden dönüşümün gerçekleştirilmesi için gerekli uygulamalar yapıldı.

2016 bütçe süreciyle ilgili detaylı bir görüşmeyi yaptık. Bu süre içerisinde hiçbir aksama olmadan, bütçeyle ilgili bütün hazırlıklar zamanında yerine getirilerek 17 Ekim’e kadar merkezi yönetim bütçesi TBMM’ye gönderilecektir. Üç temel metnin hazırlanması, bunun da bir bütün içerisinde ele alınması perspektifini benimsedik.

Birkaç tane müjdeyi vererek sorularınıza geçebiliriz. Bunlardan birisi, 23 eylül Çarşamba günü saat 00:00’dan 28 eylül pazartesi 07:00’ye kadar bütün otoyolların, boğaz köprülerinin ücretsiz olması, ayrıca belediyeler tarafından toplu taşım araçlarının ücretsiz yada indirimli olarak kullanılmasıyla ilgili olarak Bakanlar Kurulu kararnamemizi imzalamış olduk.

Yine ikinci müjdemiz ise, kurban bayramı tatili öncesinde bağkur, ssk emeklilerinin ve 4C lilerin alacakları maaşları ücretleri bayramdan önce 17-23’ü arasındaki süre içerisinde ödemeler yapılacak.

İlk Bakanlar Kurulu bundan sonra rutin olarak 15 günde bir yapmayı planlıyoruz. Ama acil durumlar olduğu takdirde her zaman toplanabilir.

2415 dershane dönüşüm programına müracaat etti. 1401 tanesi de özel okul ruhsatı aldılar. Yine Milli Eğitim Bakanlığıyla ilgili olarak konuşmalarımız arasında, mesleki eğitimle ilgili olarak kapsamlı bir çalışma yapılacak, bu çalışmaya Bilim Sanayi Bakanlığımız, Odalar Birliği gibi kuruluşları da katarak bir rapor hazırlanacak ve mesleki eğitimin niteliğinin artırılması konusunda, adım atılacaktır.

Artan nüfusumuza bu derslik sayısı yetmiyor. Bu açığı kapatmak için hayırseverlerimizin de devreye gireceği yeni bir programın üzerinde durduk. Bundan sonra isteyen hayırseverlerimizin derslik yapabilmesi, isimlerinin annelerinin babalarının isimlerinin bu okullara verilmesi, hatta maalesef artan terör dolayısıyla şehirlerimize gelen şehitlerimizin anısına yapılacak okullara şehitlerimizin adının bu okullara verilmesini hep beraber benimsemiş bulunuyoruz.

SORU CEVAP

Bugün İpek-Koza operasyonu gerçekleştirildi. Gündeme geldi mi?

Hayır. Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmedi. Bir gruba dair soruşturma sürdürülüyor. 5 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden birisi yurtdışında. Bu soruşturma MASAK ve polisin yapmış olduğu ön inceleme sonucu başlatılan soruşturma. Bundan sonraki safhalarını hep beraber izleyip göreceğiz.

Bakanlar kurulunda iki HDP’li üye var. Kuruldan çıkarılabilecek mi? Çıkarılırsa da yerine kim atanacak? Bilgi verebilir misiniz bize?

İlk toplantımızda çok güzel, konularına hakim olan Bakanlar Kurulu olarak toplantımızı gerçekleştirdik. Milli eğitim, bütçe, Hopa’daki sel felaketi çok detay konuştuk. Hiçbir uyumsuzluk göremedik. Varsayım üzerinden hareket etmeyiz. Herkes şunun bilincinde ki burada bir koalisyon kurulmadı, normal bir süreç olsaydı bu tartışmalar gündeme gelmezdi.

Bu anayasal zorunluluk bütün arkadaşlarımıza sorumluluk ruhu verecektir.

Hükümetin kurulmasıyla birlikte atamaların sınırlandırılmasına ilişkin genelge de yayınlandı. İki bakan da ‘güvensizlik göstergesi’ olarak ifade ettiler. Böyle bir genelgeye neden ihtiyaç duyuldu. HDP’li bakanlar bugün serzenişte bulundular mı?

Böyle bir konu gündeme gelmedi. Ama kusura bakmayın, yine bazı şeyler bir seçim hükümeti olduğu için, ilk sefer denendiği için buralarda spekülasyonlar yapılıyor.
1991 yılından itibaren, yıldırım Akbulut, tansu çiller, mesut yılmaz, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit hükümeti, recep tayyip Erdoğan hükümeti, ondan sonraki süreçte Ahmet Davutoğlu hükümeti… Hükümetler oturana kadar, bakanlar yerleşene kadar başbakana bu hakkı veren, bu atama yapılmayacak anlamına gelmiyor. Zaten normal zamanlarda izinlerinizi, istişarelerinizi başbakan ile yapıyorsunuz. Ve daha önce de saydığım bütün bu hükümetler tarafından, evet yapmayan hükümetler de var ama gördüğünüz gibi bir çok hükümetler bunu gerçekleştirmiş. Kaldı ki bu geçici bir genelgedir. Hükümetler, bakanlar yerine oturana kadar.

Seçim güvenliği gündeme geldi mi, yarın MGK var. bugün de gündeme geldi mi?

Tabi içişleri bakanımız, seçim güvenliğiyle ilgili bir sunum yapıyorlar. Ama yarın MGK’nın önemli konularından biri bu olacaktır. Yani barut kokuları içerisinde, asla sağlıklı bir seçimin yapılması mümkün değil. onun için gerçekten barış diyenlerin silahları terk etmesini arzu ediyoruz. Bu seçim bunun göstergesi olacaktır. Samimi olmak istiyorsak, bir elimizde kaleşnikof bir elimizde halay çekemeyiz. Sandıktan ne çıkıyorsa başımız üstünde. Kim kime oy vermiş ilgilenmeyiz. Ama her vatandaşımız huzur içerisinde seçimini yapsın. Bunu güvenlik kuvvetleri olarak sağlayacak bütün tertibatı alacağız. Herkesin de bu konuda duyarlı olmasını bütün siyasi partilerin de azami destek ve yardım yapmalarını burada bir kere daha, dünya barış günü dolayısıyla bu çağrıyı yapmayı telakki kabul ediyorum.

2016 bütçesini detaylı şekilde konuştuğunuzu söylediniz. Bu bütçede savunmaya ayrılacak payın daha fazla olacağını söyleyebilir miyiz? Geçtiğimiz günlerde BDDK başkanının taksit sınırlarının esneyeceği şekilde. Bugün de bireysel kredilerinde 36 aydan 48 aya çıkacağı yönünde. Böyle bir talimatı oldu mu hükümetin?

Bir kere bütçe sürecinden bahsettik. Bütçe kalemlerinin neler olacağının detayları ise önümüzdeki dönemde gelecek. Kredi kartlarıyla ilgili konu, tamamiyle piyasanın şartlarıyla ele alınabilecek bir husustur. İlgili yerler çalışmaları yapıyorlar. Hükümet geldiğinde sizinle paylaşırız. Şu anda hükümetin gündemine gelmiş bir konu değildir.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat