Enver Paşa’nın naaşını 74 yıl boyunca kim sakladı?

enverpaşamezaryeri

4 Ağustos 1922…

Pamir Dağları’nın eteklerindeki Belcivan Köyü, Tacikistan…

Kurban bayramının birinci günü… 44 kişi, bayram namazını kılmak için bir aradalar. Başlarında orta boylu, sakin yapılı, düşünceli bir adam.

44 kişi, aynı gün başlarına neler geleceğini bilmeden huşû içinde Allah’ın huzuruna varıyorlar.

Namaz bittikten sonra hepsi birbirlerine sarılırlar. Sanki helalleşirlermiş gibi.

Biraz sonra cayırtı kopar. Kızılordu’ya bağlı birlikler, köyün etrafını çevirmişlerdir ve sonucu daha atılan ilk kurşunun ardından belli olan bir çarpışma başlamıştır.

44 kişi birer birer toprağa düşerler. Üç kişi kalmıştır geriye, başlarındaki sakin yapılı adam atına biner, kılıcını çeker ve kendisine kurşun yağdıran mitralyözün üzerine doğru at sürmeye başlar.

Önce yaverleri vurulur, ardından kendi.

Mitralyözün üzerine yalınkılıç at süren kişi, Damad-ı Şehriyâri, Halife Hazretleri’nin vekili, Osmanlı İmparatorluğu’nun en genç Genelkurmay Başkanı, Naciye Sultan’ın biricik sevgilisi, Enver Paşa’dır…

Paşa’nın naaşını Tacik bir asker alır düştüğü yerden, bir şelalenin oyuğuna götürür. Ailesine de vasiyet eder ve o aile, Enver Paşa’nın naaşını kuşaklar boyu saklar…

Gazeteci Fatih Bayhan, Enver Paşa’nın torunu Osman Mayatepek ile yaptığı röportajlardan oluşan yeni kitabı, “Dedem Enver Paşa”da bu olayın perde arkasını ve bugüne kadar günyüzüne çıkmamış detaylarını aktarıyor.

Enver Paşa’nın torunu Osman Mayatepek, Paşa’nın naaşını yıllar boyunca saklayan Tacik aileyi kitapta şöyle anlatıyor:

Kurban bayramı günü Enver Paşa kendi askerleriyle Obi Dara köyüne gelerek kurban bayramı namazını kılıyor. Namazda Enver Paşa ile birlikte 44 kişi var. Bu köyde iki tane Kızılordu istihbaratçısı namazın akabinde Enver Paşa’nın köyde olduğuna dair bilgiyi ulaştırıyorlar. Kızılordu Enver Paşa’nın müfrezesini çevirmek istemiş ve iki ordu arasında savaş baş- lamış. Savaş sonucunda Enver Paşa, paşanın yaveri Ferruh Bey ve müfrezenin bütün üyeleri şehit olmuşlar. Üç kişinin cesetlerini oradaki diğer askerler kaldırmış, Argunak isimli bir yerde şelale altında saklamışlar ve Kızılordu bu cesetleri bulamamış. Aynı gece cesetleri Enver Paşa’nın harp kampına götürmüşler. Muzaffer’in babası Tolibşo mezarlığın etrafına duvar örmüş ve 1969 yılına kadar korumuş. 1969 senesinde bütün olayı oğluna anlatmış ve Muzaffer bu mezarlara gözü gibi bakmış. Mezar yerini Muzaffer’in verdiği bilgilere göre açtırdık. Hakikaten oradaydı. Allah onlardan razı olsun.

Bayhan’ın kitabında Enver Paşa’nın ölüm belgesi, mezar yerinin fotoğrafları ve çeşitli özel vesikalar bulunuyor.

enverpasaolumbelgesi

enverpaşamezaryeri

tacikaile

Ankara Avukat