Erdoğan ile ilgili ‘Sisi’ iddiası!

erdoğan

Beş günlük Mısır ziyaretinin ardından Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz’in, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın arasını bulmaya çalıştığı iddia edildi.

İddiaya göre Sisi, Erdoğan’ın kendisinden özür dilemesini istedi. Erdoğan’da kabul etti ancak bazı Müslüman Kardeşler üyelerinin serbest bırakılması konusunda çıkan anlaşmazlık nedeniyle müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığı belirtildi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Türkiye’ye gelmeden önce beş günlük bir Kahire ziyareti gerçekleştirdi. Kral Selman’ın Kahire ziyaretinde Mısır ile Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi mesajı verdiği düşünülüyor. Selman’ın ayrıca Türkiye-İsrail yakınlaşmasını da desteklediği belirtiliyor.

Kahire ziyaretinin ardından Türkiye’ye gelen Kral Selman’ın bölgedeki İran tehdidine karşı Sünni Müslümanları birleştirmek amacıyla, Erdoğan ve Sisi arasında bir arabuluculuk rolü üstlendiği belirtildi. Selman’ın arabuluculuğunda taraflara bir dizi mesajlar iletildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Erdoğan’ın kendisinden özür dilemesini istedi. Bunun yanı sıra Müslüman Kardeşler yöneticilerini ülkesinden çıkarmasını da talep etti. Erdoğan’ın Sisi’nin bu taleplerini kabul ettiği ancak karşılığında Mısır’da tutuklu olan Müslüman Kardeşler liderlerinin serbest bırakılmasını istedi. Bundan dolayı müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığı iddia edildi.

Öte yandan üç lider arasındaki görüşme trafiğinde yaşanan benzerlikler geçtiğimiz yılın Mart ayında da yaşanmıştı. Bir yıl önce Mart ayında, Kral Selman ve Sisi’nin görüşmesinden bir gün sonra Erdoğan ve Selman bir araya gelmiş ve yine bu görüşme Selman’ın Ankara-Kahire hattında bir arabuluculuk rolü üstlendiği şeklinde yorumlanmıştı.

 

kaynak: GriHat