Erdoğan, Mehmet Şimşek’e kızgın mı?

babacansimsek

Hürriyet Gazetesi yazarı Erdal Sağlam, bugün kaleme aldığı köşe yazısında çok konuşulacak bir kulis iddiasını gündeme taşıdı.

Sağlam, Ali Babacan ve ekibinin seçim sonrası da görevde kalmasına yönelik umutların olduğunu yazdı. AK Parti’nin 3 dönem kuralına takılmayan ismi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ise yeniden göreve gelmeyeceğini iddia etti.

Ali Babacan’ın yerine geçmesi muhtemel isimleri piyasalarda güven yaratmadığını söyleyen Erdal Sağlam yazısına şöyle devam etti:

Son 13 yıldır ilk kez, piyasaların yaklaşan seçimlere bakışının değiştiğini gözlüyoruz.

Türkiye’de yatırımı bulunan yerli ve yabancı yatırımcılar, anayasa değişikliğini tek başına yapacak kadar güçlü bir iktidann artık Türkiye ekonomisi açısından yararlı olamayacağını düşünmeye başladılar.


Piyasaların beklediği daha doğrusu umduğu nedir derseniz; net olarak söylemiyorlar ama Ak Parti’nin yine az farkla tek parti iktidarı olması ve ekonomi yönetim anlayışının devam etmesini tercih eder gözüküyorlar.

Hâlâ Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve ekibinin görevde kalması yönünde umutları olduğunu da söyleyebiliriz. Çünkü Babacan devreden çıktığı zaman yerine gelecek kişi konusunda tedirginlikleri var. Babacan’ın yerini alabilecek bir milletvekili adayı hala göremediklerini söylüyorlar. Piyasada muhtemel isimler konuşulmaya başlarken, henüz adı geçen hiç bir adayın piyasalara güven verecek bir isim olarak öne çıkmadığını söyleyebiliriz.

Maliye Bakanı Şimşek’in 3 dönem şartına takılmadığı ama bu göreve getirilmeyeceği konusunda da yaygın bir kanı var. Çünkü Ankara kulislerindeki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakan Şimşek’e kızgınlığı konusunda çıkan söylenti, hızla piyasalara da yansımış durumda.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu göreve gelecek kişi konusunda mutlaka inisiyatif koyacağını, kendi görüşlerine yakın birini bu göreve getirmek için Hükümeti zorlayacağını tahmin eden piyasa uzmanları, bunun da kendilerini korkuttuğunu belirtiyorlar. Korkunun en büyük nedeni de yakın geçmişte Merkez Bankası na karşı, piyasaların bozulmasına neden olan çatışma.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat