“Esad’ı kurtarma girişimleri krizi çözmez, derinleştirir”

ibrahimkalın

Rusya’nın Suriye’deki varlığını artırmasına ilişkin görüşlerini açıklayan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, “Esad’ı kurtarma girişimleri krizi çözmez, derinleştirir” dedi.

“Rusya, Suriye’deki hedefleri vuruyor” “Rusya, Suriye’deki hedefleri vuruyor”
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Daily Sabah gazetesinde, ”Suriye halkını kurtarın, suç işleyen despotu değil” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını artırmasına değinen Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın, ”Esad rejimini kurtarma amacı taşıyan yeni girişimler, Suriye krizini çözmekten ziyade derinleştirmeye mahkum” dedi.

Kalın makalesinde şu görüşleri dile getirdi: “Esad’ın Suriye halkı üzerine düşürdüğü her varil bombası IŞİD’e yeni militanlar kazandırıyor. Son üç yılı aşkın sürede, Esad rejimi uluslararası hukuku her ihlal ettiğinde ve savaş suçu işlediğinde IŞİD ve benzeri gruplar daha da güçlendi, zayıflamadı.”

Esad rejimi ve IŞİD’in şimdiye kadar ciddi bir mücadele içine girmediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, “Esad rejimi ve IŞİD birbirini besliyor. Birbirinin barbarlığından fayda sağlıyor. Ilımlı Suriye muhalefetini ve demoktarik çoğulcu Suriye umudunu zayıflatmak ve yok etmek için birlikte çalışıyor” görüşünü dile getirdi.

Çözümün ılımlı muhalefeti desteklemekten geçtiğine vurgu yapan Kalın, Suriye halkına nefes aldırmak için öncelikle güvenli bölgeler oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

 

 

kaynak: NTV

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat