Genel Başkan Adayı ne zaman açıklanacak?

ak parti

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, partide yeni genel başkan ve başbakan adayının ne zaman açıklanacağı tartışmalarına ilişkin, bu ismin önümüzdeki hafta netleşeceğini söyledi.

AK Partili Turan, partisinin Olağanüstü Kongre’ye gitme kararı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kongrede aday olmayacağını açıklamasına ilişkin muhalefet partilerinin ‘darbe’ söylemlerini eleştirdi. Turan, “Darbe oldu, müdahale oldu’ bunu doğru bulmuyorum. Darbe değil. Anayasal çerçevede kongre yapıyoruz. Partimizin tüzüğü ön gördüğü şekilde yapıyoruz. Darbe dediğinizde kimin ne yaptığı belli olmaz ne dediği belli olmaz” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, Meclis’te gazetecilerle bir araya gelerek, gazetecilerin sorularını cevapladı. Turan, AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal’ın ‘düşük profilli başbakan’ ifadesini doğru bulmadığını belirterek “Bir kere AK Parti’nin düşük profilli Başbakanı bırakın düşük profilli mahalle başkanı bile yok bizde. AK Parti’nin yakışır iddialı bir başbakanla yolumuza devam edeceğini söylemek isterim. Kendisi açıklamasını revize etti ve yanlış anlaşıldığını söyledi” ifadelerini kullandı.

AK Partili Turan, yeni başbakan adayını kimin açıklayacağına ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

“Başbakanın tercihidir, kendisi mi açıklar ekibine mi açıklatır. Bunların hepsini yaparken ahde vefa şeklinde olmasını arzu ettik. Tek aday olacağı izlenimi var. 1400 delege var. Önemli olan AK Parti’nin kimliğine yakışır bir kongreyi yapma niyetimiz. Kongreyle ilgili bir heyet oluşturuldu. Genel başkan adayının kim olacağı gelecek hafta netleşir.”

 

kaynak: haber7.com