‘Hasta var’ diyerek sağlık çalışanlarına pusu kurdular!

iste-pkknin-31-yillik-teror-bilancosu

Terör örgütü PKK’nın Doğu ve Güneydoğu’da gerçekleştirdiği terör eylemlerinde sadece asker ve polis değil birçok kamu çalışanı zarar gördü.

Sağlık Bakanlığı, 7 Haziran’dan bu yana Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarının bilançosunu açıkladı. Terör saldırısına maruz kalan 4 sağlık personeli yaşamını yitirirken 21 sağlık personeli de teröristlerce alıkonuldu.

112 Komuta merkezlerine yapılan acil çağrılara ulaşmaya çalışan sağlık personeli defalarca pusuya düşürüldü. PKK’lılar tarafından kaçırılan sağlık ekibi, silah zoruyla yaralı bir kadın teröriste müdahale yaptırıldıktan sonra serbest bırakıldı. Ambulanslardaki ilk yardım malzemelerine de teröristlerce el konuldu.

Örgütün ambulanslara yönelik saldırıları bölge halkına büyük zarar verdi. Şırnak, Diyarbakır, Ağrı, Van, Muş, Erzurum, Bingöl ve Bitlis’te toplam 1326 vaka için acil çağrı alındı ancak ambulanslar çağrıların 923’üne terör saldırılarından dolayı ulaşamadı.

Terör örgütü PKK’nın sağlık personeline yönelik saldırılarında 4 sağlık çalışanı hayatını kaybetti. 27 Ağustos’ta sağlık memuru Eyüp Ergin Şırnak’ta, 31 Ağustos’ta Dr. Abdullah Biroğul ve eczacı Yunus Koca Diyarbakır’da uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybetti. 25 Eylül’de ise Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yaralıları almaya giden ambulans şoförü Şeyhmus Dursun teröristlerce kurşun yağmuruna tutulan ambulansta hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 21 sağlık personeli teröristlerce kısa süreli alıkonuldu, 3 personelimiz de fotoğrafları çekilerek tehdit edildi. 9 Eylül 2015 tarihinde Bingöl’de 112 Acil Komuta Kontrol Merkezine gelen ihbar üzerine Ağaçyolu Köyü’ne giden sağlık ekibi eli silahlı teröristlerle karşılaştı. Aralarında hamile personelin de bulunduğu sağlık ekibi, silah zoruyla yaralı bir kadın teröriste müdahale yaptırıldıktan sonra serbest bırakıldı. Ambulanstaki ilk yardım malzemelerine de teröristlerce el konulduğu öğrenildi. Öte yandan birçok benzer olayda da teröristler ambulanslardaki tıbbi malzemelere el koydu.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre; Cizre’de 8 gün süren ilk sokağa çıkma yasağı sırasında 112 Acil Komuta Merkezi’ne 251 ihbar yapıldı. Bu vakaların 68’ine bombalı hendekler ve barikatlar nedeni ile ulaşılamadı. Çağrıdan 36’sının çevrede bulunan devlet hastanelerine sevk edildi. Gelen toplam çağrılardan 27’sinin yaralanma vakası olduğu, yaralılardan 10’unun hastaneye ulaştırıldığı, 17’sine ise ateş açılması, bombalı barikat ve hendek gibi nedenlerle ulaşılamadığı açıklandı.

Şırnak’ta 5 Eylül’de teröristlerce önü kesilen ambulanstan indirilen sağlık görevlileri bir eve silah zoru ile götürüldü. Sağlık ekibi bir odaya kilitlenerek yaralıya ilk yardım yaptırıldı. Teröristler, sağlık personeli ve ambulans şoförünün fotoğraflarını çektikten sonra serbest bıraktı.

 

 

kaynak: Habertürk