İran Dışişleri Bakanı Türkiye’ye geliyor!

iranturkiye

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in, yarın Ankara’ya bir ziyaret düzenleyeceği açıklandı. Zarif’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi bekleniyor.

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada İran Dışişleri Bakanı Zarif’in Türkiye ziyaretinin 19 Mart’ta gerçekleşeceği duyuruldu. Açıklamada Zarif’in, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşeceği, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından kabul edileceği ifade edildi. Açıklamada “Ziyaret sırasında yapılacak görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin gündeminde yer alan konular ile güncel bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alınması öngörülmektedir” denildi.

Zarif geçtiğimiz yıl 11 Ağustos’ta Türkiye’ye yapacağı ziyaretini ertelemiş, ziyaretin ertelenmesinin sebebini İran Dışişleri ‘planlanan programların gerçekleşmesinde meydana gelen zaman sıkıntısı’ olarak açıklamıştı. Zarif’in Türkiye ziyaretini ‘en uygun zamanda’ yapacağı belirtilmişti.

İran’ın eski Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli de geçtiğimiz ay Türkiye’deki görevinden ayrılmadan önce yaptığı basın toplantısında Bikdeli, Türkiye ile İran arasında 2016’da yapılacak görüşme takviminin belirlendiğini bildirmişti. Belirlenen takvime göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, 2016’nın ilk altı ayı içinde Tahran’a bir ziyaret gerçekleştireceği, İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in daha önce ertelenen Türkiye ziyareti de yine 2016’nın ilk yarısında gerçekleşeceği duyurulmuştu.

Bu takvime uygun olarak Davutoğlu’nun İran ziyareti 4-5 Mart tarihlerinde yapılmıştı.

 

kaynak: Sputnik