İşte Recep Akdağ’ın yeni görevi!

recep-akdag-dan-demirtas-a-cevap-1820904

Türkiye’de 11 yıl Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Recep Akdağ ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ ile Suudi Arabistan ve Vietnam hükümetlerine danışman oldu.

‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ ile birçok ülkeye örnek olan Akdağ, S. Arabistan ve Vietnam hükümetlerine danışmanlık yapıyor. Akdağ’dan, Türkiye’deki sistemin benzerini isteyen Suudi Arabistan, Türk sağlık şirketlerini de ülkesine davet etti.

Yeni Şafak’tan Arzu Kurum’un haberine göre, Türkiye’nin sağlık sisteminde yakaladığı başarıyı değerlendiren Recep Akdağ, ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nda elde edilen kazanımları şu şekilde anlattı: “Özellikle iki araç kullanarak bunu başardık. İlk olarak hizmet alımları yapıyoruz özel sektörde. Devlet hastahanelerini güçlendiriyoruz. Özel sektörden, o hastahanenin içinde olmak kaydıyla, laboratuvar hizmetleri gibi hizmetleri satın alıyoruz ve en iyi şekilde hizmeti geliştirmiş oluyoruz. Bugün Avrupa’da bir MR cihazı, ortalama olarak günde 10-15 çekim yaparken, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı hastahanelerinde 70 çekim yapabiliyor. Haftada yedi gün çalıştırılıyor. Böylece maliyet düşüyor, vatandaş ucuz ve kolay hizmete ulaşıyor. İkinci olarak; çalışanlarımıza, özellikle hekimlerimize, performanslarına göre ödeme yapıyoruz. Dolayısıyla, sistem verimli hale geliyor.”