İşte yeni başkanın ilk sınavı!

muratç

Merkez Bankası, yeni başkanı Murat Çetinkaya önderliğinde ilk kez 20 Nisan Çarşamba günü toplanacak. 19 Nisan günü görev eski başkan Erdem Başçı’dan devralacak olan Çetinkaya’nın katılacağı toplantıda faiz indirimi söz konusu olabilir. Küresel piyasalarda risk iştahının artmasıyla beraber yurtiçinde enflasyon oranlarındaki düşüş ve piyasanın beklentisi faiz indirim ihtimalini kuvvetlendiriyor. Yurtdışı piyasalardan gelen haberler de Merkez’in faizi indirme ihtimalini arttıran sebepler arasında.

Piyasaların genel beklentisi faizlerin 25 puan indirileceği yönünde. Fakat iş dünyasından birçok isim 25 puandan daha yüksek bir oranda faiz arttırımı olabileceğini düşünüyor. Bazı işadamları 50 baz puanlık indirim beklerken, bazıları ise 1 puanlık indirimin bile gelebileceği görüşünde. TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan düşürerek yüzde 10.50’ye indirip, politika faizini yüzde 7.50 ve faiz koridorunun alt bandını yüzde 7.25 seviyesinde sabit tutmuştu.

Yurtdışındaki beklentiler de faiz indiriminin olacağı yönünde. Deutsche Bank faiz koridorunun üst bandında 50 puanlık, alt bandında ise 25 puanlık bir indirim olacağını tahmin ediyor. Bu tahminlerde Fed’in Amerika için faiz arttırımıyla ilgili söylem değişiklikleri de etkili oluyor. Yabancı yatırımcıların uzun vadeli tahvillere gösterdiği ilgi de faiz indiriminin gelebileceğine işaret ediyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) iktisat profesörü Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türkiye’de Merkez Bankası’nın bağımsız olmadığını söyledi. Merkez Bankası’nın bağımlılığının giderek daha da arttığını belirten Acemoğlu, “Türkiye’de 2002’den önce başlayan ve devam eden Merkez Bankası bağımsızlığı giderek azalıyor. Bu çok kötü bir şey” diye konuştu.

 

kaynak: Meydan