Kocasakal, Feyzioğlu’na rakip mi oluyor?

EL KOYMA

SALİH LEVENT UĞURLU

Ankara Barosu seçimlerini Demokratik Sol Avukatlar Grubu Adayı Avukat Hakan Canduran kazandı. Desteklediği adayların bir ön seçim ve bir baro seçimi kaybetmesiyle Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise tartışılmaların odağına oturdu. Hakan Canduran’ın seçildikten sonra yaptığı ilk açıklama, “Ü­mit Ko­ca­sa­ka­l’­ın söy­le­di­ği her şe­yin al­tı­na im­za ata­ca­ğız” oldu. Bu durum, açık ara farkla İstanbul Barosunu ikinci kez kazanan Ümit Kocasakal ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun arasının açıldığı şeklinde yorumlandı. Hatta Ümit Kocasakal’ın Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına aday olacağı konuşulmaya başlandı bile! Peki, yakın bir zamana kadar Silivri’ye kol kola giden bu iki ismin arası nasıl açıldı? Önümüzdeki günlerde bu soruya daha net cevaplar verilebilecek.

Ankara avukatlarının “Nuh Mete tavrı”

Kulisler, Ankara’daki kırılma noktasını 90’ların işkence dosyalarını kapatmakla eleştirilen DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel’in Baroya alınmasına bağlıyor. Nuh Mete Yüksel, ayrıca 28 Şubat döneminde aldığı kararlar nedeniyle de “Demir Savcı” olarak biliniyordu. Siyasi gerekçelerin ötesinde farklı fikir ve kanaate sahip avukatların Nuh Mete Yüksel’e tepki göstermesinin nedeni, savcılık döneminde avukatlara karşı takındığı tutumdu.

“Avukat değil, işkencecisin”

Ankara Barosu seçimlerine damga vuran slogan, kuşkusuz “Avukat değil, işkencecisin” sloganı oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne oy kullanmak için gelen “Demir Savcı”, avukatların tepkisiyle karşılaşınca çareyi arka kapıdan kaçmakta buldu ve polis eşliğinde tekrar gelerek oy kullanabildi. Bu tepkinin dolaylı olarak Feyzioğlu’na gösterildiği konuşuluyor.  Bir avukat baroya alınırken iki imza gerekmekte; imzaların biri Baro Başkanına, diğeri Barolar Birliği Başkanına ait. Nuh Mete Yüksel’in daha önceki Baro başvurularının reddedildiği, Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy ve Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu döneminde baroya kabul edilmesinin ilk kıvılcım olduğu söylenirken, bir bomba iddia daha geldi.

Melih Gökçek, Canduran’ı destekledi mi?

İddiaların ardı arkası kesilmedi. İddia bu kez, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in baro seçimlerini kazanan Hakan Canduran’ı desteklediğiydi. Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk Hakan Canduran’la görüştü ve meselenin aslını sordu. Canduran’ın yanıtıysa çok netti: “Bunu hakaret kabul ederim.”