Komisyonda yer kavgası!

komisyon11

AK Parti’nin dokunulmazlık Meclis Anayasa Komisyonu’na geldi. Yoğun katılımın olduğu görüşmenin başında, AK Parti ile HDP’li milletvekilleri arasında yer kavgası yaşandı.

AK Parti’nin dokunulmazlık teklifi, Meclis Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı.
Görüşme başlamadan AK Parti ile HDP’li arasında gerilim yaşandı.

Milletvekillerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen görüşmede HDP’li milletvekilleri ayakta kaldı.
HDP’li milletvekileri, basın mensuplarının görüşmelerin tamamını takip etmesini ve milletvekillerine yer bulunmasını istedi.

Ancak Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, yer araştırması yapıldığını ve en büyük salonun tercih edildiğini söyledi.

Şentop’un “bu konuda kararı komisyon başkanının vereceğini” söylemesinin ardından HDP ile AK Partili milletvekilleri arasında sözlü tartışma yaşandı.

Karşılıklı hakaretleşmelerin yaşandığı tartışmada HDP’li milletvekillerinin ellerindeki suları AK Partili milletvekillerine attıkları görüldü.

AK Partili 316 milletvekilinin imzasını içeren teklif, Meclis, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı’nda bulunan dokunulmazlık dosyalarının doğrudan yargıya gönderilmesini içeriyor.

Teklife destek vereceklerini açıklayan CHP ve MHP, değişiklik önerilerini komisyonda gündeme getirecek. Ana muhalefet partisi, formülün eski bakanlar için de geçerli olmasını önerecek. MHP ise, anayasa değişikliğine gerek olmadan dosyaların yargıya sevk edilebileceğini vurgulayacak. AK Parti ise teklifin özünde bir değişiklik öngörmüyor.

Karma komisyonda, yarısından fazlası HDP’lilere ait olmak üzere 620 fezleke var. Teklif kabul edilirse, 49’u HDP’li, 51’i CHP’li, 27’si AK Partili, 7’si MHP’li bir de bağımsız milletvekili olmak üzere 135 milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırılacak.

Edinilen bilgiye göre, AK Parti Grup Yönetimi, dokunulmazlık teklifini, mayıs ayının ikinci haftası Genel Kurul’a getirmeyi planlıyor.

 

kaynak: NTV