Kongrede Hoca’nın resimleri yok!

davutoğlu

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevini bırakması sonrası yeni başbakanın belirleneceği AK Parti kongresinde, Davutoğlu fotoğraflı flamalar olmayacak. Davutoğlu döneminin faaliyet raporunun da okunmayacağı kongrede, ‘veda’ ve ‘yeni AK Parti’ içerikli pankartlar da yasaklandı.

Erdoğan’ın vedası sırasında Türk bayrağı, AK Parti bayrağı ve Erdoğan’ın fotoğrafının yer aldığı flamalar dağıtılmıştı. Partililer ve delegelerin oturacağı her koltuğa Erdoğan’ın fotoğrafı konulmuştu. Bu kongrede ise, Davutoğlu resminin yer aldığı flamalar olmayacak.

Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 27 Ağustos 2014 tarihli 1. Olağanüstü Kongre’deki bazı maddeler de kongre planından çıkarıldı. Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı icraatlarının anlatıldığı rapor dağıtılmıştı.

22 Mayıs’ta gerçekleşecek 2. Olağanüstü Kongre’de ise Davutoğlu’nun icraatlarını anlatan rapor dağıtılmayacak. Erdoğan’ın vedasında, AK Parti Genel Merkezi’nde Erdoğan adına dağıtılan hediyeler de verilmeyecek.

Kongrede, Davutoğlu için açılacak ‘veda’ pankartı yasaklandı. Veda içerikli herhangi bir pankart olursa toplanacak. Kongrede partide köklü bir değişikliğe neden olacağı imajını vermemek için ‘Yeni AK Parti’ pankartlarına da izin verilmeyecek. Bu şekilde yazılar olursa, salon görevlileri anında müdahale edecek.

Davutoğlu’nun ‘zaruretten dolayı’ dediği olağanüstü kongrenin gerçekleşeceği Ankara Arena Spor Salonu’nun yeni kiralandığı öğrenildi. Hazırlık programında, ‘Salonun kiralanması ve tahsisi ile AKM, 19 Mayıs Stadyumu ve TCDD otoparkının tahsisi için yazışmanın yapılması’ istendi. Rusya ile gerilen ilişkilere rağmen, kongrede 5 yabancı dilde simultane içerisinde Rusça da yer alacak.

Genel Merkez’in hazırladığı davetli listesinde, ‘onur üyeleri’ne yer verildi. Çağrılacak onur üyeleri listesinde AKP’li eski vekiller, eski il başkanları, kadın ve gençlik kolları eski başkanları yer aldı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ise ‘özel’ değil sadece eski vekil kontenjanından davetiye gönderilecek.Kongre için güvenliği Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin güvenlik şirketi ANFA sağlayacak.

Yemekleri ise Türk Hava Yolları’nın uçuşlarında yemek dağıtan şirket DOCO yapacak. Katılımcaları 60 bin kumanya dağıtılacak. Kongre çalışmasında salon dışında da 2 bin kişi hazır bekletilecek.

Kongreden önce hazırlanacak faaliyet ağırlıklı tanıtım filmi, 81 ile gönderilecek. İl başkanlarından bu tanıtım filmlerinin önünde basın açıklaması yapmaları istenildi. Açıklamalar, genel merkezden gönderilecek metne bağlı kalınarak yapılacak. Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş ile Parti Sözcüsü Ömer Çelik tarafından organize edilen kongrede, salonda gerekli ‘coşkunun’ sağlanması için her ilin kadın ve gençlik kollarından katılımın sağlanması istenildi. Partililer, salonda AK Parti lehine marşlar söyleyip sloganlar atacak.

22 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleşecek kongre için 1400 delegeye çağrı mektubu gönderildi. Delegeler, giriş kartlarını parti genel merkezinden alacak ve imza karşılığıkongre salonuna alınacak.

 

kaynak: Özgürdüşünce

Ankara En İyi Avukat