Merkez Bankası’nın yeni başkanı kim olacak?

Zonguldaka_kim_geliyor-karanlik_adam_soru_isareti_kim

TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın görevi nisanda bitiyor. Bu kritik göreve ‘Sarayın 1 numarası’ olarak bilinen ve İngiltere’de bulunan bir ‘ismin’ geleceği konuşuluyor. Meydan Gazetesi Ankara Temsilcisi Ömer Şahin’in haberine göre o isim Londra’dan ve Cumhurbaşkanlığı’na çok yakın. MASAK Başkanı ise apar topar görevden alınmıştı. MASAK’ın başına Kamu Gözetim Kurumu Başkan Yardımcısı Osman Dereli geliyor.

Erdem Başçı’nın yerine gelecek ismin Saray’ın ajandasında sürpriz bir “isim” olduğu konuşuluyor. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’dan TMSF Başkanı Şakir Gül’e, MB Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya’dan Prof. Dr. Murat Yülek’e bir dizi isim gündeme geldi.

Hatta Koç Grubu’ndan bir ekonomistin adı da zayıf bir ihtimal olsa da anıldı bu görev için. Öyle görülüyor ki bunların hiçbiri olmayacak. Gündeme yeni ve gizemli bir ‘isim’ girmiş durumda. “İsim” dediysek, sadece bulunduğu yeri ve ilişkilerini duyuyoruz. Bu isim ne Merkez Bankası içinden ne de ekonomi bürokrasisinden. Uzaklardan. İngiltere’den. Uzun yıllardır Londra’da olan bir ekonomist. Tek bildiğimiz, Saray’ın ajandasında 1 numaralı aday olduğu.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı İbrahim Polat geçtiğimiz hafta apar topar görevden alınmıştı. Polat’ın yerine gelecek isim belirlendi. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın o göreve Kamu Gözetim Kurumu (KGK) Başkan Yardımcısı Osman Dereli’yi getireceği söyleniyor. MASAK’taki bu değişimle şirketler üzerindeki mali denetimlerin sıklaştırılacağı hatta ‘kayyım’ mekanizmasının daha çok devreye sokulacağı tahmin ediliyor.