MHP Kurultayı’nda yeterli sayı elde edildi!

mhpde-kurultay-gunudelegelerden-iki-listeye-tepki,Zz-AbaZS-06Jl-COTYOxNg

Milliyetçi Hareket Partisi’nde aylardır süren olaylı kurultay toplandı. Çağrı heyeti, saat 14.00 itibariyle 752 imza toplandığını açıkladı. Divan için iki liste çıkınca delegeler tepki gösterdi, adaylar arasında anlaştı.

Çağrı Heyeti, saat 14.00 itibariyle 752 imzanın toplandığını açıkladı. Ancak bunlar Noter tespiti yapılanlar. Haziran cetvelindeki sayım sonuçları resmen açıklanmadı.

Çağrı Heyeti üyesi ve Kurucular Kurulu üyesi Ali Sağır, bu sayının kurultayın açılışı için yeterli olduğunu ilan etti.

Çoğunluk sağlandığı için divan oluşturulmaya başlandı.

Ancak divan başkanlığı için iki liste çıktı.

Sinan Oğan’ın desteklediği Hüseyin Türkoğlu ile Meral Akşener’in desteklediği Musavvat Dervişoğlu isimleri ilan edildi.

Bunun ardından delegeler “Tek liste” tezahüratı yaparak durumu protesto etti.

Koray Aydın bunun üzerine “Tüm gayretlerime rağmen tek liste oluşturulmasını sağlayamadım” açıklamasını yaptı.

Tepkilerin ardından genel başkan adayları ve Çağrı Heyeti bir odaya çekilerek toplantı yaptı ve tek liste üzerinde uzlaşma sağlandı. Ve Akşener’in adayı Musavvat Dervişoğlu üzerinde anlaşıldı.

Divan başkan yardımcılığı için ise Halil Aydoğdu ve Dursun Ataş, üyeliklerine de Kürşat Ergün ile Nesrin Ünal önerildi. El kaldırılarak yapılan oylama ile divan seçilmiş oldu.

Eğer iki liste çıksaydı, oylama el kaldırılarak değil, sandıklarda gidilerek yapılacak ve uzun sürecekti.

Divan başkanlığı tüzük gereği Genel Başkan Devlet Bahçeli’yi konuşma yapmak için anons etti. Olumlu yanıt alamayınca gündem oluşturmak için çalışmaya başlandı.

İlk çalışma, tüzükte disiplin ve olağanüstü kurultayı belirleyen maddeler üzerinde yapılıyor.

Toplantı yeter sayısı (salt çoğunluk) için 606’ya yakın delegeye ulaşılması gerekiyordu.

Delegelerin imzalarını toplama işlemi tamamlandı. Çağrı Heyeti noter eşliğinde ‘hazirun cetvelleri’ni birleştiriyor. Toplama işleminin ardından kaç delegenin katıldığı ortaya çıkacak. Buna göre de ‘karar alma çoğunluğuna (toplam delegelerin üçte ikisi yani 807) ulaşıldı mı?’ sorusu yanıt bulacak.

Çağrı Heyeti Sözcüsü Ayhan Erel “Bizim için psikolojik sınır olan 900 sınırını aşmak için salonda bulunan delegelerin de imzalarını atması çağrıda bulunuyorum” anonsunu yaptı.

Bu çağrının ardından salonda coşkulu bir hava oluştu. Genel Başkan adaylarının taraftarları ayrı ayrı tezahürat yapmaya başladı.

NTV canlı yayınına katılan Sinan Oğan, gecikmenin genel merkez itiraz etmesin diye gelenlerin noter ile tespit edilmesinden kaynaklandığını söyledi.

Delege sayısının 700’ü bulacağını tahmin ettiğini söyleyen Oğan, “Meral Akşener kendisini diğer adaylardan ayrı mı tutuyor sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Bir iftar düzenledik. Meral Hanım katılmadı. Kendisini ayrı tutmak istiyorsa onun bileceği iş, ancak Ülkücülerin en çok ihtiyaç duyduğu şey birliktelik, bunun aksini yapanları camia cezalandırır.”

NTV canlı yayınında konuşan Alparslan Türkeş’in kızı Çağrı Türkeş, Sinan Oğan’ı desteklediğini belirterek Bahçeli’ye de mesaj verdi. MHP Genel Başkanı’nın yanlış yaptığını dile getiren Türkeş, bu kurultaydan çıkacak ismin Bahçeli’nin değil, Türkiye’yi yönetme iddiasında olanların rakibi olacağını söyledi.

Özel yayının diğer konuğu eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise Meral Akşener’i desteklediğini belirterek kendisine yapılan paralel yapı suçlamalarına “Ben nerede ve nasıl durduğumu biliyorum, Meral Hanım’ın da bildiğini gayet iyi biliyorum” yanıtını verdi.

 

kaynak: NTV