MHP olağanüstü kongreye gidiyor!

mhp

Mahkeme MHP’nin olağanüstü kongreye gitmesine karar verdi. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi MHP’de parti içi muhalefetin olağanüstü kongre talebini kabul etti. Olağanüstü kongreye gidilmesine karar verdi. Partiye 3 kişilik kayyım atandı. Kayyımların partiyi kongreye götüreceği öğrenildi.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, MHP’de olağanüstü kurultay talebini kabul etti.

Karar muhaliflerin istediği yönde çıktı. MHP’de Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Avcı, Ümit Özdağ gibi isimler Devlet Bahçeli’ye karşı adaylığını ilan etmişti.

Konuya ilişkin ilk açıklama MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’dan geldi. Yalçın, “Hukuk yolu tükenmedi, üst mahkemeye gideceğiz” ifadesini kullandı.

Konuya ilişkin ilk açıklama MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’dan geldi. Yalçın, “Hukuk yolu tükenmedi, üst mahkemeye gideceğiz” ifadesini kullandı.

Mayıs ayı içerisinde, ilk haftalarda, olağanüstü kurultay yapılır. Temyize gidilmesi bu süreci engellemez. Yargıtay’a genel merkezin müracat edeceği anlaşılıyor. MHP’nin kurultay delegelerinin yarısı kurultay istiyor. Yargıtay daha önce bir karar vermiş durumdadır. Biz bu sürece hukuki açıdan hiçbir boşluk bırakmayacak şekilde hazırlandık. Hiç kimse ülkücü hareketi bölmek gibi bir düşüncede olmasın, ülkücü harekete yakışır bir şekilde kurultayımızı yapacağız.

MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in kızı Çağrı Türkeş de mahkeme kararıyla ilgili olarak, “Sayın Genel Başkanın bu karara uymasını bekliyoruz. İnşallah bir problem çıkarmadan bu karara uyar” dedi.

Adaylığını açıklayan isimlerden Koray Aydın da “Konu hukuken sonuçlanmıştır. Yargıtay’ın sürece dahil olmaması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, MHP’de olağanüstü kurultay talebini kabul etmesinden sonra gerekçeli karar beklenecek. Bunun ardından muhaliflerin belirlediği ve mahkeme tarafından yetkilendirilen Çağrı Heyeti olağanüstü kurultay kararını ilan edecek ve bu karar, 15 gün askıda kalacak. Çağrı Heyeti bu aşamada kongre tarihinin belirlenmesi, salon kiralanması gibi işlemleri tamamlayacak ve başta Genel Başkan Devlet Bahçeli olmak üzere tüm parti yönetimini olağanüstü kurultaya davet edecek. Genel Merkez yönetiminin katılmaması halinde dahi Çağrı Heyeti yasal olarak olağanüstü kurultayı toplayabilecek. Çağrı Heyeti’nin belirleyeceği kurultay tarihi Çankaya İlçe Seçim Kurulu tarafından onaylanınca seçim tarihi kesinleşecek.

MHP’li muhalifler, partinin olağanüstü kurultaya gitmesi için topladıkları 543 imzanın işleme konulması için 5 Şubat’ta yargıya gitmişlerdi. Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan, imzaları önce MHP Genel Merkezi’ne teslim etmiş, ancak herhangi bir yanıt alamamışlardı. Muhaliflerin Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dilekçede 16 il başkanı “davalı” olarak yer almıştı. Dilekçede, 2010 yılında Saadet Partisi’ne olağanüstü kongre çağrısı yapmak üzere üç kişiyi görevlendiren Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ile 2005 yılında olağanüstü kongresini yapması için CHP’yi “ihtar” eden Anayasa Mahkemesi kararları emsal gösterilmişti. MHP ise yaptığı savunmada, “MHP’nin bir dernek ya da bir vakıf olmadığını” vurgulayarak, “Sulh Hukuk Mahkemeleri’nin bu kararı vermekle yetkisiz olacağını” dile getirmişti.

 

kaynak: Meydan