Muhalefet Ak Parti’ye büyük bir koz verdi

Adsız

Meclis bugün tarihi bir ana tanıklık etti. Bağımsız bakanların yemin etmesinin oylanması ilk seferde kabul edilmedi. Daha sonra yapılan oylamada çok ilginç bir durumla karşılaşıldı. 550 milletvekilinin olduğu Meclis’te 556 oy kullanıldı. Elektronik oylama sebebiyle yaşanan bu hadisenin sonrasında 3. oylamada bağımsız bakanların yemin edilmesine karar verildi. Bütün bu gelişmeler normaldi. Anormal olan bir şey vardı. MHP’nin tavrı…

Koalisyon görüşmeleri sırasında Ankara kulislerinde hep “Bahçeli Ak Parti ve HDP’yi aynı seçim hükümetinde baş başa bırakmak istiyor” denildi. 7 Haziran seçimlerinden bu yana da MHP’nin tavrı çok netti:”HDP ile asla ama asla aynı çizgide olmayacağız!”. Bırakın aynı çizgiyi aynı mecliste bulunmak bile istemiyordu MHP. Fakat bugün yapılan oylamada MHP ve HDP’nin oyu aynıydı. Oysa bir ay önce Meclis Başkanlığı Seçimi’nde boş oy atan MHP “yüzde 60’lık” bloğun olmadığını ve asla olmayacağı mesajını verip Deniz Baykal’ı meclis başkanlığından etmişti ve Ak Parti adayı İsmet Yılmaz meclis başkanı olmuştu. Bugün yapılan oylamada HDP ile beraber “hayır” diyen MHP kendisiyle çelişerek seçime doğru giderken ciddi bir stratejik hata yaptı. Bunu sosyal medyaya dayanarak söylüyoruz. Mecliste oylama sonuçları açıklandıktan yaklaşık bir saat sonra “#MHPileHDPeleleMecliste” etiketi Twitter’da TT oldu. Sosyal medyanın MHP’ye ciddi bir mesajı var: Yanlış yaptınız!

Bütün bu gelişmeler kendisine mecliste bulunan 3 partinin de cephe aldığı Ak Parti’ye yaradı. Ak Parti “yüzde 60’lık blok” diyordu. Meclis Başkanlığı Seçimleri’nde bu net olarak görülmese de bugünkü oylamalarda görüldü. Bir bakıma muhalefet atak yapıp Ak Parti’ye olan üstünlüğümüzü gösterelim derken gafil avlandı. Sonuçte yine Ak Parti’nin istediği oldu ve bağımsız bakanlar yemin ettiler. Oylamada aynı karede MHP’li vekiller bozkurt, HDP’li vekiller ise zafer işareti yaparak hayır oyu kullandı. O an tarihe geçti. 1 Kasım seçimleri öncesi HDP ile ortak oy kullanan MHP’nin önümüzdeki günlerde gelen tepkilere nasıl bir cevap verecek merak ediliyor.

 

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat