NATO’dan flaş Türkiye açıklaması!

b021121ci 20th November 2002 NATO Summit Meeting in Prague, Czech Republic North Atlantic Council Meeting at the level of Heads of State and Government. North Atlantic Council Meeting with Invitees at the level of Heads of State and Government. - General View

Brüksel’deki NATO üyesi ülkelerin Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Stoltenberg açıklamalarında Türkiye’nin ve diğer NATO ülkelerinin yanında olduğunu belirtirken, Rusya’nın da Esed rejimine desteği bırakıp IŞİD’le mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye dahil tüm müttefiklerimizi her türlü tehdide karşı korumaya hazırız” dedi.

Brüksel’deki NATO üyesi ülkelerin Savunma Bakanları Toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Stoltenberg, “NATO’nun, güney sınırından gelebilecek tehditlere karşı müttefikini korumak için Türkiye’ye asker göndermeye hazır” olduğunu söyledi.

Rusya, Suriye’deki IŞİD hedeflerini Hazar Denizi’nden vurdu.
NATO Genel Sekreteri, endişe kaynağının Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonları ve füze saldırıları olduğunu belirtti.

Reuters’ın haberine göre; Stoltenberg, Rusya’ya Suriye’de Esad rejimine destek olmayı bırakıp IŞİD’le savaşması konusunda çağrıda bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’daki Moskova yanlısı isyancılara destek için gerçekleştirdiği askeri müdahalenin ardından NATO’nun aldığı önlemler kapsamında 13 bin kişilik bir çevik güç oluşturulacağını hatırlatan Stoltenberg, bu askerlerin gerekli olduğu takdirde hem doğuya hem de güneye kaydırılabileceğini belirtti.

Stoltenberg, “Farklı yönlerden farklı tehditlerle karşılaşıyoruz. Çatışma, istikrarsızlık ve emniyetsizlik… Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana, kolektif savunmamıza yönelik en büyük takviyeyi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Türkiye: Rusya’ya ortak çalışma grubu önermedik.
Stoltenberg, Afganistan’daki NATO askeri sayısı konusunda ise bir karar alınmadığını sözlerine ekledi.

NATO savunma bakanları toplantısında Suriye’deki kriz ve Rusya’nın bu ülkede gerçekleştirdiği operasyonlar tartışılacak.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler, Rusya’ya ait savaş uçaklarının hafta sonunda Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle gerilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, ihlallerin, “olumsuz hava koşulları” nedeniyle gerçekleştiğini öne sürmüştü. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, daha önceki açıklamasında, Rusya’nın hava sahası ihlallerinin “kaza” olmadığını söylemişti.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat