Seçim hükümeti için gözler Erdoğan’a çevrildi

erdogan

7 Haziran seçimlerinden birinci parti olarak çıkan AK Parti’nin lideri Ahmet Davutoğlu hükümeti kuramayıp, görevi iade edince, gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bugün muhtarlarla buluşmasında hükümeti kurma görevine, seçimlerden 2. Parti olarak çıkan CHP’ye tevdi etmeyeceği işaretini veren Erdoğan, ‘seçim hükümeti’ konusunda ilk adımı da attı.

Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı’nda TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ile bir araya gelecek.
Görüşmede ‘seçim hükümetine’ yönelik ‘istişari toplantı’ yapılacağı kulislere yansıdı.

Türkiye’yi Anayasa uyarınca en geç 90 gün içinde seçimlere götürecek olan ‘seçim hükümetini’, TBMM’deki temsil oranlarına göre siyasi parti temsilcilerinden Cumhurbaşkanı belirleyecek. Bu çerçevede Erdoğan’ın ‘seçim hükümeti Başbakanı’ olarak yine AK Parti lideri Davutoğlu’nu ataması bekleniyor.

Ancak siyasi kulislerde Erdoğan’ın seçim Başbakanı atamasında ‘sürpriz yapabileceği’ de konuşuluyor. Cumhurbaşkanı’nın, ülkeyi seçime götürmek üzere Ak Parti içinden bir başka ismi, Örneğin TBMM Başkanı Yılmaz’ı da görevlendirebileceği, ‘az bir ihtimal’ notu konularak, kulislerde konuşulmaya başlandı.

Anayasa yarınca, seçim hükümetinde da Başbakanlık görevini üstlenecek ismin, milletvekili olması gerekiyor. Ancak seçim hükümeti bakanları için milletvekili olma zorunluluğu bulunmuyor.

Cumhurbaşkanı kararıyla kurulacak seçim hükümetine MHP katılmayacağını açıklamıştı. HDP ise dün yaptığı MKYK toplantısında seçim hükümetinde temsil edilme kararı aldı.
CHP’nin de seçim hükümetinde yer alması bekleniyor.

 

 

 

kaynak: Hürriyet