“Seçimden sonra siyasi kriz olur, Abdullah Abi ile döneriz”

abdullah gül

Seçimden sonra kriz olacak mı? Üç dönemlikler ne planlıyorlar? Meydan Gazetesi’nden Ömer Şahin, “Berber” kulislerini yazdı.

İşte o yazı:

“Kamuoyunun nabzını iyi tutan iki meslek grubunun başında taksiciler ve berberler gelir.
Nabız yoklamak için benim de başvurduğum yöntemlerden birisi berberlerdir.
Reklama kaçmasın diye sadece isimlerini yazayım: Bekir, Tuncay, Orhan ve Burhan son 10 yıldır seçim tahmini aldığım kuaför arkadaşlardır.
İsabet konusunda Tarhan Erdem ile yarışırlar! O derece iyi nabız tutuyorlar.
Bu seçim için henüz son sözlerini almadım, onu da belki 7 Haziran’a yakın yazarız.
Berberler aynı zamanda siyasi kulisin döndüğü yerlerdir. Meclis berberi bir ‘Hüseyin Abi’ vardı mesela… 1990’lı yıllarda kabine listesi, koalisyon formülü verecek ölçüde mahirdi!
Rahmetli Ahmet Kaya, “Berbere güvenmem” diyerek saçını kendisinin kestiğini söylemişti.
Bizim siyasetçilerde durum farklı. Berber koltuğuna oturunca gereğinden fazla rahat davranıyorlar, dilleri çözülüyor.
Parti içi gelişmelerden siyaset planlarına kadar gazeteciden esirgedikleri konuları kuaförüyle paylaşabiliyorlar. O anlamda berberlerin kredibilitesi gazetecilerden yüksek!
Size kaynağı ‘berber’ olan bir kulisi aktarayım o zaman…
Daha çok AK Partililerin gittiği bir berber. Koltukta ‘3 dönemlik’lerden bir siyasetçi. Laf dönüp dolaşıp seçim sonrası planlarına geliyor doğal olarak.
AK Parti milletvekili şöyle diyor: “O işi merak etme. 7 Haziran’dan sonra siyasi kriz olur. 1 yıla kalmaz yine seçime gidilir biz de Abdullah Abi ile döneriz Meclis’e.’’
Daha önce bu köşede ‘seçimden sonra seçim’ olasılığını yazmıştım. Bu ihtimali hiç yabana atmayın. Binali Yıldırım’ın önceki gün yaptığı “AK Parti iktidara gelemezse koalisyon değil seçim olur” sözü de boşuna söylenmiş bir söz değil!
Ankara’da berber koltuğuna kadar yansıyan böyle bir beklenti var…

AK Parti’de bir realite var: 3 dönemlikler Milletvekili adayı olamadılar ama siyasetten ellerini çekmiş değiller.
Çok azı hariç çoğunluğu yeniden siyasete dönüş planı yapıyorlar. Bunun için uzun süre beklemeyeceklerini düşünenler çoğunlukta.
Kısa vadede en büyük beklentileri ise ‘Saray’da bir oda’ olarak özetlenebilir.
Gözleri ‘Reis’in takdirinde’. Binden fazla odası olan Saray’da mutlaka bir odanın kendisine düşeceğini düşünen sayısı hiç de az değil. Muhtemeldir ki 5-6 isim Saray’a gidecek…
Binali Yıldırım ve Cevdet Erdöl’ün Saray’daki görevi garanti. Bekir Bozdağ için oda hazırlandığı da söyleniyor.
Bir ara ‘aday yapılmayan’ 4 eski Bakan Muammer Güler, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar’ın adı geçmişti ama ben hiç sanmıyorum!
Bakalım talih kuşu kimlerin başına konacak!

Üniformalı ve kozmik görev üstlenen kamu görevlilerinin özel hayatı nasıldır?
Çarşı pazara çıkmaları, her an görünür olmaları kolay değil ama…
Nihayetinde onlar da insan ve sınırlı olsa da ‘sosyal hayat’ları oluyor.
İki örnek vereyim: Bundan 3 yıl kadar önceydi. Korumasız, şoförsüz sivil bir araçtan çıkan şahıs hayrete düşürmüştü tanıyanları. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel yanına eşini alıp Çukurambar’daki Pelit’e gelmiş ve öğle yemeği yemişti tanıyanların şaşkın bakışları arasında.
7 Şubat MİT krizi öncesiydi… 10 yıla yakın tanışıklığım olan Hakan Fidan ile MİT Müsteşarı olduktan sonra iki kez karşılaştım. İkisi de cafede oldu. Çukurambar’ın efsanesi olan S’LO kafe’de yolumuz kesişmişti. S’LO’nun sahibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski ev sahibi Faruk Koca’nın ağabeyi Selahattin Koca. Fidan’ın dostlarıyla çay kahve içtiği yerdi orası. Erdoğan da başbakanlığı döneminde 2-3 kez gelmişti bu mekâna. Bu arada S’LO’nun yokluğunu hissedenlere bir müjdem olacak. ‘Selahattin Abi’den duydum: ”S’LO, yeni mekânında yeniden hizmete giriyor..”

Çukurambar, AK Parti ile birlikte doğan, büyüyen bir mekan oldu. Arjantin Caddesi’nin pabucunu dama attı. Muhsin Yazıcıoğlu caddesi üzerinde 20’ye yakın Cafe var. Kulisler otel lobilerinden buralara kaydı.
Muhafazakar camianın uğrak yeri buralar. Patronlar genellikle AK Parti’liler. Daha yeni ekranların vazgeçilmezi bir siyasetçinin yüklü bir paraya Çukurambardan ‘dükkan’ aldığı söylendi. Mekanı görülmeye değer ama ödediği rakamı duyunca yemek boğazıma dizildi!
Meclis’ten sonra en yoğun siyasetçiyi burada bulabilirsiniz. Hele de seçim ortamlarında…
Cadde üzerindeki Özsar ve Namlı Gurme’de neredeyse her gün bir bakan ya da ünlü siyasetçiyi görmeniz mümkün. Bülent Arınç ile Melih Gökçek sanırım birlikte son görüntüyü de bu mekanın açılışında vermişti!
Caddenin müdavimlerinden birisi de CHP’li Gürsel Tekin…