Sol kazandı, Feyzioğlu kaybetti

 

 

 

 

yargı

 

Feyzioğlu kaybetti

 

SALİH LEVENT UĞURLU

 

Ankara Barosu 63. Olağan Genel Kurul’unda 7 adayın yarıştığı başkanlık seçimi sonuçlandı. Seçimin yapıldığı yer, Atatürk tarafından kurulan, Türkiye’nin hukuk tarihine damga vurmuş önemli isimlerin yetiştiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ydi. 30 sandık kuruldu. Yaklaşık 12 bin avukat bu tarihi yerde oylarını kullandı. Seçimi 3605 oyla Demokratik Sol Avukatlar Grubu Adayı Avukat Hakan Canduran kazandı ama tartışılan isim Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu oldu. Kulisler, Metin Feyzioğlu için tehlike çanlarının başladığı görüşünde. Oysa Cumhurbaşkanlığı adaylığından, CHP Genel Başkanlığı’na kadar adı geçen Metin Feyzioğlu destekleyeniyle desteklemeyeniyle önemli bir isimdi. Peki ne oldu da işler tersine dönmeye başladı?

Ankara Barosu başkanlığı için şu isimler yarıştı: Baroda Birlik Grubu adayı Avukat Bülent Yağmur, Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Avukat Murat Yılmaz, Sol Avukatlar Grubu adayı Bülent Turhan Gündüz, Devrimci Demokrat Avukat Grubu adayı Avukat Medeni Ayhan, Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Avukat Seyit Kıvanç Koç, DSA Taban Hareketi adayı Avukat Fatih Deniz Alaeddinoğlu ile Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı Avukat Hakan Canduran.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ankara Barosu Seçimlerinde DSA Taban Hareketi Adayı Avukat Fatih Deniz Alaeddinoğlu’nu destekledi. Peki seçimlerden kısa bir süre önce kurulan bu oluşum nereden çıktı, kimlerden oluşuyordu?

Geçtiğimiz günlerde Demokratik Sol Avukatlar Grubu içinde bir ön seçim gerçekleşti. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun bu ön seçimde desteklediği Avukat Sema Aksoy yarışı kaybetti. Hemen ardından hızlı bir oluşum içerisine giren Feyzioğlu Ankara Barosu seçimleri için DSA Taban Hareketi’ni devreye sokarak Avukat Fatih Deniz Alaeddinoğlu’nu destekledi. Fakat Feyzioğlu’nun desteklediği Alaeddinoğlu da seçimlerden galip çıkamadı. Gözler şimdi Feyzioğlu’na çevrildi. Feyzioğlu’nun önümüzdeki günlerde yapılacak Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı seçiminde aday olup olmayacağına dair bir kulis bilgisi yok. Fakat aday olduğu taktirde Feyzioğlu’nu sıkıntılı günler bekliyor.