Türkiye-AB anlaşmaya vardı!

page_turkiye-ab-vizesinde-azerbaycanin-gerisine-dustu_488504961

Avrupa Birliği (AB) liderleri, Avrupa’ya göç eden mültecilerin sayısının azaltılması için müzakere edilen metin üzerinde anlaşmaya vardı.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Twitter mesajında Türkiye ile 28 AB üyesi arasında oybirliğiyle uzlaşmaya varıldığını söyledi.

Anlaşmaya göre, Pazar gece yarısından sonra Yunanistan’a ulaşan mültecilerden sığınma başvuruları reddedilenler Türkiye’ye geri gönderilecek.

Bunun karşılığında da Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye’den mültecileri kendi ülkelerine alacaklar.

Anlaşmayla Türkiye’yle mali destek sağlanacak ve AB’yle tam üyelik müzakereleri hızlandırılacak.

BBC’ye konuşan bir AB kaynağı, Türkiye’de yaşayan 72 bin Suriyeli göçmenin anlaşma kapsamında AB ülkelerine yerleştirileceğini söyledi.

Kaynaklar, Türkiye’ye dönen göçmen sayısının bu rakamı geçmesi durumunda ise mekanizmanın devre dışı bırakılabileceğini ifade etti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, daha önce anlaşmaya karşı çıkan Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiades de anlaşmayı ‘tatmin edici’ buldu.

Ajansa konuşan bir diplomat, Güney Kıbrıs lideriyle ilgili “Mutlu, öneriyi kabul ediyor ve müzakerecilere teşekkür ediyor” dedi.

Zirve sürerken Finlandiya Başbakanı Juha Sipila ile Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka’nın Twitter hesaplarından ‘Türkiye ile anlaşmanın onaylandığı’ mesajları yayınlandı.

Yeni müzakere başlıkları açılacak

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Sobotka ayrıca “Türkiye’den Yunanistan’a geçen tüm yasadışı göçmenler 20 Mart’tan itibaren geri dönmeye başlayacak” dedi.

Reuters’a göre bir diğer AB yetkilisi de, üyelik sürecinde bütçe politikalarıyla ilgili olan 33’üncü başlığın açılması ve diğer başlıklarla ilgili müzakere hazırlıklarının hızlandırılması konusunda uzlaşıya varıldığını ifade etti.

Yetkili, AB’nin mülteciler için daha önce de vaat edilen 3 milyar euro fonun temin edilmesi sürecinin de hızlandırmayı kabul ettiğini aktarıyor. Buna göre Ankara, AB desteğiyle mülteciler için projeleri uygulamaya koyarsa Ankara’ya daha fazla fon sağlanabilecek.

Avrupa Birliği (AB) liderleriyle göçmen krizini çözmesi ümit edilen planı görüşmek üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, anlaşmayı insani perspektife oturtmayı amaçladıklarını dile getirmiş ve “Ortak zeminde buluşmayı ümit ediyoruz” demişti.

Brüksel’deki ilk temaslarına başlamadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, göçmen krizine bir insani mesele olarak baktıklarını, pazarlık konusu olarak görmediklerini de ifade etti.
Avrupa Birliği liderleri, dün başlayan zirvede Türkiye’ye sunulacak olan eylem planını görüşmüş ve bir uzlaşıya varmıştı.

 

kaynak: BBC