Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesinde son adım!

israiltürkiye

DHA’nın aktardığı İsrail’in Haaretz gazetesinin haberine göre, üst düzey bir İsrail Dışişleri yetkilisi, iki ülke temsilcilerinin 26 Haziran’da bir Avrupa başkentinde ‘muhtemelen son kez’ bir araya gelerek uzlaşmaya varacaklarını açıkladı.

Yetkili, görüşmelerde üzerinde henüz uzlaşmaya varılamayan tek konunun, Hamas’ın İstanbul’daki askeri temsilciliğinin kapatılması olduğunu belirterek, yapılacak son toplantıda çözüme bağlanmasının yüksek olasılık olduğunu bildirdi.

Aynı yetkili, nihai anlaşmanın geçen Mayıs ayı içinde tamamlanmasının beklendiğini, ancak Davutoğlu’nun istifa etmesi nedeniyle son görüşmenin Haziran ayına sarktığını kaydetti.

Bu yılın başından beri büyük ilerleme kaydedildi

Mavi Marmara baskınının ardından ilişkilerin koptuğu Türkiye ile İsrail arasında her konuda anlaşma sağlandığı yaklaşık üç ay önce açıklanmıştı.

Mavi Marmara’da hayatını kaybeden 10 kişi için ödenecek tazminat konusunda da anlaşmaya varıldığını duyurulmuş, ancak Gazze’deki ambargonun kaldırılmasıyla ilgili üçüncü şarta dairse bir açıklama yapılmamıştı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik geçtiğimiz yılın son günlerinde, iki ülke arasında yürütülen müzakereleri değerlendirirken Türkiye’nin üç şartını ‘Mavi Marmara saldırısı için özür dilenmesi, ölenlerin yakınlarına tazminat ödenmesi ve Gazze’den ambargonun kaldırılması’ olarak açıklamış, özür şartının karşılandığını söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Haziran başında, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ‘bir iki görüşme’ uzakta olduğunu aktarmıştı.