Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin arka planında ne var?

omersahin

Geçtiğimiz aylarda gelişmeler yaşanan Türkiye-İsrail hattında ilişkileri geliştiren bir işadamı var. Meydan Gazetesi Ankara Temsilcisi Ömer Şahin’in aktardığı bilgilere göre bir medya patronu İsrail’e boru döşeyecek ve Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin arka planında o medya patronun ismi geçiyor.

İşte Şahin’in yazısı:

Kendi ismim dışında bir sosyal medya hesabım yok. Ama siyaetçi, gazeteci, bürokrat her kesimden sahte isimlerle hesap açanlar olduğunu biliyoruz.

Küfür, iftira ve fişlemelerle haysiyet cellatlığı yapanlar olduğu gibi sırf rahat espri yapabilmek için bile sahteciliğe başvuranlar var.

Fuat Avni’nin açtığı yoldan yürüyen yürüyene…

Türkiye ‘trol’ cenneti oldu. İnşallah ‘trolizm’e teslim olmaz!

Bu sosyal ‘maske’ sevdasının çok sayıda sebebi var. Herşeyden önce arz-talep olayı. Dedikodunun piyasa değeri yüksek.

“Olgu” yerine “algı”larla yaşamayı kanıksayan bir toplum olduk. Sanki paralel evrende yaşıyoruz!

E, madem halkımız ‘kulis’ seviyor. Biz de kimseye hakaret etmeden yazalım o zaman Ankara kulislerini….

Ankara Kulisleri…

Hoca gidiyor mu?

Epeydir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu değiştirmeyi kafaya koyduğu, hatta Mayıs’ta kongre toplayacağı söylenip duruyordu. Tam bir uyum olmadığı doğru ama Başbakan Davutoğlu gün geçtikçe mevzi kazanıyor. Hoca kalıcı…

Reza panikletti mi?

Reza Zarrab’ın ABD’ye gidiş ve tutuklanışı iktidar çevresinde gizemini koruyan bir sır. Her ne kadar ‘bizle alakası yok’ dense de olay duyulur duyulmaz tedirginlik doğdu. Ankara’da kurulan bir hukuk bürosu Savcı Bharra’nın iddianamesini didik didik inceliyor.

ABD’ye giden Vekil?

Reza Zarrab’ın yurtdışına çıkışına neden engel olunmadığı tartışılılırken Reza’dan önce önemli bir AK Parti milletvekilinin ABD’ye gittiği söyleniyor. “Acaba?” kuşkusuyla…

Mayıs’ta Kongre:

Mayıs’ta kongreyi AK Parti’den değil CHP’den bekleyin. “Kurultaylar Partisi” CHP yine en iyi bildiği işi yapmaya hazırlanıyor ama bu sefer farklı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tüzük kurultayına gidiyor. CHP üyeleri aidat ödemelerine göre ‘aktif-pasif’ olarak ayrılacak.

CHP, niye ‘erken seçim’ bekliyor?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na başdanışmanı, eski Bakan Erdoğan Toprak’ın sunduğu rapordaki iddialar ilginç. Erdoğan Bey, Şubat ayında ülkeye giren ‘kaynağı belirsiz’ 2 milyar 878 milyon dolarlık paranın ‘erken seçim işareti’ olduğunu iddia ediyor. Gerekçesi ise her seçim öncesi böyle girişlerin olması. AK Parti’nin kaynağı belirsiz bir ‘seçim sponsoru’ olduğu görüşünde Erdoğan Bey.

Erdoğan-Bahçeli el ele, Hedef Akşener

İmza, kurultay kararı derken MHP’nin üzerindeki ölü toprağı kalktı. Siyasetin gündeminde MHP var. Beştepe/Çankaya ile Balgat hattındaki dayanışma müthiş. Saray ve AK Parti bütün uzantılarıyla Devlet Bahçeli’nin yanında. ‘Paralel’ karşıtlığında buluşan iki kanat geçmişte yaşananları çoktan unuttu bile. Şimdi tek hedef var: Meral Akşener. AK Parti’li bir kaynağım, ‘Yargı ve emniyet odaklı operasyonlar artık MHP kongresiyle de yakından ilgili olacak’ dedi. Ne demekse?

Karar Gazetesi’nin dramı

İktidar cenahında ‘AK Parti-AKP ya da gelenekçi-devşirme’ diye adlandırılan mücadele en fazla medyada kendini hissettiriyor. İktidara yakın medyada inanılması zor gelişmeler oluyor ve daha da olacak gibi. Mesela; “Öz AK Parti”lilerin çıkardığı KARAR Gazetesi kendi kitlesinde tuttu. Tirajı da fena değil ama gelin görün ki başları büyük dertteymiş. Sebebi ise ‘tepe’ den gelen baskılar. Çift koldan öyle baskı gelmiş ki reklamları tek tek kesilmeye başlamış. Enteresan!

İsrail’e boru döşeyecek medya patronu

Kayyım bekleyen ya da hapis cezası Demokles’in kılıcı gibi başında sallananlar bir yana, bir de keyfi yerinde, işleri tıkırında olan medya patronları var. İhale aldığı Genelkurmay’la ilişkisi bozulmasın diye en ‘gözde’ elemanını feda edebiliyor. İsrail-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesinin arka planında da yine o medya patronunun adı geçiyor. Rusya’ya alternatif olacak İsrail-Türkiye doğalgaz boru hattını döşemeye talip olduğu söyleniyor o medya patronunun.