“Türkiye’de bir tiyatro oynadığını görüyorsunuz”

hasim_kilic
Özgürlük Araştırmaları Derneği (ÖAD)’nin “ 27 Mayıs’tan bugünü Türkiye’de Demokrasi ve Hukuk” başlıklı “ konferansında konuşan Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç’tan çarpıcı açıklamalar yaptı.

Konuşmasının başlangıcında Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığa getiriliş ve görevden el çektirilişi ile Binali Yıldırım’ın Başbakanlığa gelişine değinen Kılıç yaşananları ‘tiyatroya “ benzetti.

İşte Kılıç’ın sözleri:”

“Yani Nasıl ifade edeyim yani bir kurgu tek kelimeyle bir kurgu hem Davutoğlu’nun gelişi hem daha sonra alınışı ve Sayın Binali Yıldırım Bey’in Başbakanlığa getirilişinin oluş sürecine şöyle bir gözden geçirdiğiniz zaman yani Türkiye’de bir tiyatronun oynadığını görüyorsunuz”

Kılıç’ın konuşmasından satır başları:

-Uzlaşma ve hoşgörü kültürünü getirmediğiniz müddetçe başarılı olmanız sıfır

-Dün parlamenter sistemde yaşadığımızı yarın başkanlık sisteminde de yaşayacağız

Efendim 2 başlılık var. Nerde? Başbakan ve Cumhurbaşkanı arasında farklılık var, iki irade var, meşruiyet sorunu var. Dolayısıyla anlaşamıyoruz. Anlaşılmadığından dolayı da sistemin değişmesi lazım. Peki başkanlık sistemine geçtiğimizde  bu meşruiyet  sorunu ortadan kalkacak mı?

Başkanlık sisteminde de yine parlamentoyla daha doğrusu meclisle başkan arasındaki iki başlılık yine devam edecek orada.

Eğer başkan mecliste yeterli tabanı yoksa yeterli gücü yoksa yani vay başına gelecekleri düşünmek dahi istemiyorum.

Başkanlık sistemi mi partili cumhurbaşkanı mı dersenezi ben başkanlığı tercih ederim. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminden çok endişe ediyorum.

Ankara En İyi Avukat