Varşova’da NATO Zirvesi!

varsovada-nato-zirvesi,ftx9IbMH2EuMQAm6M3aFjg

28 ülkenin devlet ve hükümet başkanının katılacağı NATO zirvesi Polonya’nın başkenti Varşova’da başladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Karadeniz’deki askeri varlığının artırılıp artırılmayacağının ekim ayında görüşüleceğini söyledi.

Zirve kapsamında konuşan İngiltere Savunma Bakanı Michael Hammond, Birleşik Krallık ordusundan 500 askerlik bir taburun Estonya’da, 150 askerlik bir birliğin ise Polonya’da görevlendirileceğini duyurdu.

Fallon, NATO kapsamındaki takviye asker gönderme kararının Rusya’nın olası taarruzlarının caydırılmasını amaçladığını belirterek, “Bu konuşlandırma uzun zamandır NATO’nun planladığı bir şeydi. Estonya, Litvanya, Letonya gibi ülkeler bunu istediklerini belirtmişlerdi.” ifadesini kullandı.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise İngiliz birliklerin Baltık ülkelerinde daha önceden sadece eğitim amaçlı bulunduğu, fakat artık bu ülkelerde kalıcı olarak görev yapacakları bildirildi.
Toplantıda, NATO’nun Türkiye’yi de kapsayan güney kanadı için atılacak adımlar gündeme gelecek. Türkiye’nin Suriye sınırının güçlendirilmesi ve Iraklı subayların eğitilmesi kararlarının çıkması bekleniyor.

İsveç ve Finlandiya’nın ‘‘NATO’nun yakın dostu’’ sıfatıyla katılacakları NATO zirvesinde ele alınacak konuların başında NATO’nun Polonya ve Baltık ülkeleri Estonya,Letonya ve Litvanya’da NATO varlığının arttırılması gelecek.

 

kaynak: NTV