Ve Rusya Suriye’den çekiliyor!

putin-002

Rusya Savunma Bakanlığı Sergey Şoygu, Suriye’deki Rus askeri gücünün ana bölümünün, yani terörist gruplara yönelik bombardımanlar düzenleyen güçlerin ‘evlerine geri dönmeleri’ emri verdi. Bu emrin hemen ardından ilk grubun üsten ayrıldığı açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Hmeymim hava üssündeki askerler hava operasyonlarında kullanılan uçakların Rusya’ya geri götürülmesi için hazırlıklara başladı. Bunun ardından Rus uçaklarının ilk grubunun eve dönüş için Hmeymim üssünden ayrıldığı haberi geldi. Su-34 bombardıman uçaklarının yer aldığı bu grubun ‘liderinin’ ise Tu-154 uçağı olduğu belirtildi.

Bu arada Hmeymim üssünden ayrılan her gruba bir Tu-154 yolcu uçağının ya da bir İl-17 kargo uçağının öncülük edeceği bilgisi de verilen açıklamada, bu uçaklarla da mühendisler, teknik personel ve kargoların Rusya’ya geri döneceği kaydedildi.

Bakanlık’ın bu açıklaması, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görevlerini büyük oranda yerine getirdiklerini belirttiği Rus güçlerinin Suriye’den geri çekilmesi için emir vermesinin ardından geldi. Putin’in emrine göre bu, Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığının sonlanacağı anlamına gelmiyor. Nitekim Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim ve Tartus üsleri ‘eskisi gibi’ faaliyet göstermeye devam edecek.

Diğer taraftan Rusya’nın Eylül 2015’ten beri terörist gruplara karşı hava saldırıları düzenlediği Suriye’de yaklaşık 30 savaş uçağı ve bu uçakları koruyan S-400 hava savunma sistemleri de bulunuyor. Ancak Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, S-400 hava sistemlerinin Rusya’ya dönüp dönmeyeceğine dair bir bilgi verilmedi.

 

kaynak: Sputnik