Ve savcı Rıza Zarrab ile ilgili konuştu!

reza_zarrab_i_tutuklatan_savci_kim_h66429_a01f8

Reza Zarrab’ın hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, özellikle İran merkezli hackerlar tarafından ABD finansal sistemini hedef alan siber saldırılar hakkında açıklamalarda bulundu. Başsavcı Bharara, açıklamalarında İran asıllı Türk iş adamı Reza Zarrab’a değinmedi. Siber suçlar hakkında konuşan Bharara, “Suçlular dünyanın neresinde olursa olsunlar, İran’da da olsalar, onları yakalayacağız” demekle yetindi.

Konuşmada ilk sözü alan ABD Başsavcılarından Loretta E. Lynch, Brüksel’deki terör saldırılarıyla ilgili açıklama yaptı ve Belçika halkının yanında olduğunu belirtti. Lynch, ABD’ye karşı büyük bir terör saldırısı beklemediklerini açıkladı.

ABD’ye karşı sanal saldırı altında olduklarını açıklayan Savcı Lynch, özellikle finansal sistemlerinin tehdit altında olduklarından bahsetti.

Amerikan ulusal güvenliğine ve özel ya da kamusal şirketlere karşı tehdit oluşturan ve siber saldırılarla alakalı olan tüm kişi ve/veya kişiler hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI Direktörü James B. Comey ise, ”İnsanlar bize, ‘Bu kişiler İran’da, onları nasıl yakalayacaksınız’ diyor. Dünya küçük ve bizim hafızamız çok güçlü! Nerede olursa olsunlar, bu suçlular yakalanacaktır!” şeklinde konuştu.

New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, New York merkezli finansal sistemi hedef alan siber saldırılarla ilgili olarak onlarca kuruma karşı gerçekleştirilen siber saldırılarda, 7 İranlı’nın tutuklandığını açıkladı. Savcı Bharara açıklamasında kısaca şunları söyledi:

“ABD finansal sistemi daha çok New York merkezli konuşlanıyor. Bunlar sıradan saldırılar değil. Saldırılar daha çok İran kaynaklı ve İslam Devleti tarafından yapılıyor. New York her zaman bu tip saldırıların merkezinde olacak çünkü dünya finansal sisteminin merkezi New York’tur. Bu saldırılar daha çok “DDoS saldırıları” olarak adlandırılıyor. Ve bu saldırılar şirketlere milyon dolar zararlar verebiliyor.”

“Sizlere iyi ve kötü haberlerim var. Bu hackerler İran’da bulunuyor. Bunlar tıpkı bir film sahnesini hatırlatıyor ancak bu suçlar gerçek kişiler tarafından, gerçek kişiler tarafından işleniyor. Ancak artık küreselleşmiş bir dünyada yaşıyoruz. Siber saldırılar hakkında alt yapılarımıza güvenmenizi istiyorum. Suçlular dünyanın neresinde olursa olsunlar, onları yakalayacağız.”

Adı Türkiye’de yolsuzluklara karışan İran asıllı iş adamı Reza Zarrab’ı tutuklatan ABD’li savcı Preet Bharara, Twitter hesabı üzerinden, Türkiye saati ile 16:00′da açıklama yapacağını duyurmuştu.

Reza Zarrab’ın hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, binlerce Türk tarafından tweet yağmuruna tutulmuştu.

2013 yılında, 17 Aralık Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nun merkezinde yer alan İran asıllı Türk iş adamı Reza Zarrab, Barış Güler ve Kaan Çağlayan ile birlikte tutuklanmış, 70 gün hapis cezasının ardından serbest bırakılmıştı.

ABD’ye gidince İran yaptırımlarını ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekarlığı ve karapara aklama suçlamalarından FBI tarafından Miami’de 19 Mart Cumartesi günü yakalandı. Zarrab, pazartesi günü de yine Miami’de mahkeme tarafından tutuklandı.

 

kaynak: Sözcü