“Şehit düşersem hiçbir hükümet temsilcisi gelmesin cenazeme”

MARDÝN’DE TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN SÝLAHLI SALDIRISI SONUCU ÞEHÝT OLAN POLÝS MEMURU CENGÝZ ENGÝZEK MEMLEKETÝ KAHRAMAMARAޒTA GÖZYAÞLARI ARASINDA SON YOLCULUÐUNA UÐURLANDI. (HABÝP DEMÝRCÝ/KAHRAMANMARAÞ-ÝHA)

PKK’lı teröristler Mardin Dargeçit’te inşaatı süren okulda yangın çıkardı. Polis ekibi güvenlik önlemi için olay yerine giderken, yola yerleştirilmiş patlayıcı infilak ettirildi. 1’i emniyet amiri, 4 polis şehit düştü. Şehit Akif Hatunoğlu’nun cebinden vasiyeti çıktı. Hatunoğlu, Tekir yaylasındaki baba evinin bahçesine gömülmeyi istediği vasiyetinde, “Eğer bir gün yaban ellerde şehit düşersem hiçbir hükümet temsilcisi gelmesin cenazeme (Vali, milletvekili, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı vs.) Neden diye sormayın…. Çünkü onlar uyuduğu için bunca şehitler verildi” demiş.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde PKK’lı teröristlerin yola döşedikleri patlayıcıyı zırhlı polis aracı geçerken infilak ettirmesi sonucu 4 polis şehit oldu. İlçe girişinde inşaatı devam eden bir okulda teröristler dün sabah 06.50 sıralarında yangın çıkardı. İfaiye ekibinin güvenliğini sağlamak için giden polis ekibinin bulunduğu zırhlı araç geçerken, teröristler yola döşedikleri patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada araçtaki Dargeçit İlçe Emniyet Amiri İbrahim Halil Aksoy (45), polis memurları Akif Hatunoğlu (29), Mehmet Hüseyin Balta (31) ve Ahmet Akalın (22) şehit oldu. Mardin Emniyet Müdürü Lütfullah Pekcan Dargeçit ilçesine giderek inceleme yaptı.

Şehit 4 polis memurundan Ahmet Akalın’ın Konya’daki baba ocağına acı haberle birlikte ateş düştü. Akalın’ın şehit olmasıyla Konya’nın Doğanhisar ilçesinin Deştiğin Mahallesi’nde son 20 günde 2’nci kez aynı acı yaşandı. 14 Ağustos günü de Hakkâri’de Jandarma Astsubay Üstçavuş Dursun Taştiken (27) şehit düşmüştü. Şehit Akalın, sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında Astsubay Taştiken’in şehit düşmesinin ardından 15 Ağustos günü, polis armasıyla birlikte “Sessiz olun..!!! Polisler Şehit oluyor!!! Vicdanı Olmayanlar!! Huzur içinde uyumaya devam edin!!! Siz bilmezsiniz ama bizler sizler için şehit olmaya devam ederiz!!!’ yazılı mesajı paylaşmıştı. 1 yıllık polis memuru Ahmet Akalın, 4 ay önce Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli hemşire Kübra Eski ile nişanlanmıştı. Eski’nin ise sosyal medyada Türk bayrağına sarılı iki kişinin el ele tutuştuğu fotoğrafla “Bir bayrağa sarılmışız ki… İki cihan bir olsa ayıramaz bizi” mesajı yer almıştı. Şehit Akalın’ın cenazesinin bugün Deştiğin’de defnedilecek.

Şehit Akif Hatunoğlu’nun inşaatlarda sıvacılık yapan babası Hasan ile annesi Sebiha Hatunoğlu ise acı haberi yaylada aldı. Adana’nın Sarıçam ilçesi Esentepe Mahallesi’ndeki tek katlı evde oturan Hatunoğlu Ailesi’nin Pozantı ilçesinin Tekir Yaylası’nda oldukları belirtildi. Sebiha adında 1.5 yaşında bir kızı bulunan ve eşi Semra Hatunoğlu ikinci çocuğuna hamile olan polis Akif Hatunoğlu’nun cebinden vasiyeti çıktı. Hatunoğlu, Tekir yaylasındaki baba evinin bahçesine gömülmeyi istediği vasiyetinde, “Eğer bir gün yaban ellerde şehit düşersem hiçbir hükümet temsilcisi gelmesin cenazeme (Vali, milletvekili, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı vs.) Neden diye sormayın…. Çünkü onlar uyuduğu için bunca şehitler verildi” demiş. Ancak bu yazının şehit Hatunoğlu’nun vasiyeti olup olmadığı kesinlik kazanmadı. Mardin’deki yetkililer şehit polisin eşyası arasında sözkonusu bilgisayar çıktısının olmadığını belirtirken, babası ve eşi de vasiyetten haberdar olmadıklarını söyledi. Hatunoğlu’nun cenazesi bugün Buruk Mezarlığı’ndaki polis şehitliğinde toprağa verilecek.
Şehit polis Mehmet Hüseyin Balta’nın memleketi Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Aşağı Konak köyünde de yakınları Kürtçe ağıtlar yaktı. Şehidin babası Alihan ile annesi Adile Balta’nın 15 yıl önce İstanbul’a yerleştiği belirtildi. 2 çocuk babası Balta’nın cenazesi Diyarbakır’da toprağa verildi.

İşte o vasiyet:

31146004

Dargeçit İlçe Emniyet Amiri İbrahim Halil Aksoy, evli ve 2 çocuk babasıydı. Aslen Şanlıurfalı olan şehit Aksoy’un annesi ve akrabaları Antalya’nın Alanya ilçesine yerleşmişti. Aksoy 13 yıl Alanya Emniyet Müdürlüğü’nde başkomiser olarak görev yapmıştı. 3 yıl önce Antalya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne getirilen Aksoy, geçen yıl Dargeçit’e atanmıştı. Şehidin cenazesi bugün Alanya Garnizon Şehitliği’nde toprağa verilecek.

Mardin’in Dargeçit ilçesindeki pusuda şehit olan polis Akif Hatunoğlu 3 yıl önce İstanbul’da terör saldırısından son anda kurtulmuştu. Hatunoğlu’nun Gaziosmanpaşa’da yemek yerken DHKP-C tarafından şehit edilen Zekeriya Yurdakul’un ekip arkadaşı olduğu, olay sırasında nişanlısını görmek için hastaneye girdiği ve saldırıyı kıl payı atlattığı belirlenmişti. Şehit Hatunoğlu’nun polislerin şehit edilmesine tepki olarak, siyah zemin üzerine, “Sessiz olun, polisler şehit oluyor; vicdanı olmayanlar… Huzur içinde uyumaya devam edin, siz bilmezsiniz ama bizler, sizin için şehit olmaya devam ederiz” yazılı mesajının ardından şehit olması herkesi duygulandırdı.

 

kaynak: Hürriyet

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat