“Yargıtayyip, Danıştayyip, Sayıştayyip”

oktay vural

MHP’li Oktay Vural, Yargıtay ve Danıştay’da ‘Yüksek yargıya darbe’ değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısının sorulması üzerine “Yargıtayyip, Danıştayyip, Sayıştayyip olur. Başkanlık sisteminin özü de budur. Bunları saray bağlamak için hazırlanmış bir tasarıdır” diye yanıt verdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti ve CHP’nin başkanlık sistemi konusunda anlaştığını ileri sürerek “PKK’nın silahla yıkamadığı üniter yapıyı parçalama planı, iktidar ve ana muhalefet tarafından yapılıyor. Irak ve Suriye’de federasyon tipi yapılarla bölünmeye getirilen sürecin aynısını Türkiye’ye getirilmek isteniyor. Parlamenter sistemi yerine başkanlık sistemini tartışalım demek Türkiye’de başkanlık sistemini bu millete hazmettirme sürecinin aracı olarak kullanılmaktadır.” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir televizyon programında söylediği “Amerikan tipi başkanlık istiyorsanız gelin tartışalım’ açıklamasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu’nun açılamasını kürsüden dinleten Oktay Vural, buna karşın Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Hodri meydan’ diyerek karşılık vermesini değerlendirdi. CHP’ye anayasa uzlaşma komisyonunu neden dağıttıkların soran Oktay Vural başkanlık sistemi konusunda CHP ve AK Parti arasında bir istikrarsızlık olduğunu kaydetti. Vural şunları söyledi: “Bu iki zihniyetin ne kadar çelişki içinde olduğu ortaya çıkıyor. Kılıçdaroğlu’nun verdiği gollük pası AKP değerlendirirken, hodri meydan diyerek ne olursa olsun başkanlık olsun diyorlar. İster Meksika ister Putin modeli olsun diyorlar. İnsana sorarlar madem konuşacaktınız anayasa uzlaşma komisyonundan niye çıktınız? Kiminle oyun oynuyorsunuz? Al gülüm ver gülüm. AKP Türkiye’yi başkanlık adı altında dönüşüme götürmek adına anlaşmış gibi. Binali Yıldırım’a bakıldığında başkanlık sistemiyle ilgili her ikisi de milletin, cumhuriyetin kalesine gol atma peşinde. İkisi de başkanlık girdabına sokmak için çalışıyor. ABD tipi başkanlık eyalet, federasyon olacak. Aslında başkanlık sisteminin özü şudur: Hangi tip olursa olsun Türkiye’de eyalet ve federasyon tipi yapılanmanın üst yapısının adı da budur. Aslında PKK’nın özerklik ve federasyon taleplerini yerine getirmektir başkanlık sistemi. PKK’nın silahla yıkamadığı üniter yapıyı parçalama planı, iktidar ve ana muhalefet tarafından yapılıyor. Irak ve Suriye’de federasyon tipi yapılarla bölünmeye getirilen sürecin aynısını Türkiye’ye getirilmek isteniyor. Parlamenter sistemi yerine başkanlık sistemini tartışalım demek Türkiye’de başkanlık sistemini bu millete hazmettirme sürecinin aracı olarak kullanılmaktadır. Emperyalizmin tavsiyesi Erdoğan’ın tavsiyesine dönüşmüştür.”

Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un yeni Anayasa’ya ilişkin açıklamalarını tenkit etti. Oktay Vural şöyle konuştu: “Eski komünist tüfeklerden atadığı danışmanı Mehmet Uçum, anayasayla ilgili 50 ülke araştırmış. Anayasa Güney Afrika modeli araştırılarak yapılacakmış. Burası Türkiye. Bizim örnek alacağımız bir yer olamaz. Ondan sonra ‘Atatürk ideolojisine atıfta bulunan maddeler çıkarılacak ‘diyor. Sen kimsin anayasa hazırlıyorsun. Bunları söyleyen bu milletin oyunu almış Cumhurbaşkanının danışmanı kalkıp bu anayasayla ilgili ‘İskeleti Haziran yada Temmuz’da hazır olur, kamu görüşüne sunulacak’ diyor. Milletin iradesi ne zamandan beri Cumhurbaşkanı danışmalarına verilmiş? Anayasayı sarayda hazırlayıp meclise dikte ettirmek neyin nesidir? Milletin anayasa yapma hakkını gasp etmeyi size kim vermiştir? Anayasayı TBMM yapar. Meclisteki temsilcileri yapar. Siz milletin üstünde misiniz? Amiri misiniz milletin? Güney Afrika modeli deyince terörist başını da Mandela yapacaksınız herhalde. Irkçılık gibi insanlık dramını yaşamış ülkeyi Türkiye’ye benzetmek ne hadsizliktir. Mandela kim, zenci kim, beyaz kim? Herhalde bir de terörist başına Nobel benzeri ödül hazırlıyor olsa gerek. Atatürk’e atıfta bulunmayacaksınız da kime bulunacaksınız ya? Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesinden mi vazgeçeceksiniz? Devletin milletin adıyla uğraştınız. Şimdi milli mücadeleyle kurulmuş Türkiye Cumhuriyetinin Erzurum, Sivas’la belirlenmiş yol haritasını bozup Güney Afrika’ya çevireceksiniz. Hadi oradan. Size verilen görevleri yapın. Atatürk’ü anayasadan çıkarmak gibi bir gayretkeşliğe soyunmuş görünüyor.”

Oktay Vural, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın “Biz operasyon emri olduğu halde ‘şehit veririm’ endişesiyle operasyon yapılmadığı dönemi de biliyoruz” sözlerine tepki gösterdi. Oktay Vural şu ifadeleri kullandı: “Sen kim oluyorsun askeri, polisi suçluyorsun? Bu ne aymazlıktır? Bunu ispat etmezseniz namertsiniz. Ama biz askerin ve polisin operasyon yapma isteğini nasıl geri çevirdiğinizi millete ispat ettik. Çözüm süreci boyunca terör örgütüne göz yumulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, milletvekilleri, AKP genel başkan yardımcısı değil miydi? Asker, polis kanını canını verdi siz iradenizi ortaya koymaktan kaçtınız. Şimdi bakan, asker ve polis şehit olur endişesiyle operasyon yapılmadığı ithamında bulunmuştur. Derhal özür dilemelidir. Aynaya bakın. TSK, polise ,iftira atıyorsunuz. Bu ithamınızı ispatlamanız sizin şeref ve namus borcunuz olmuştur. Operasyon emri verdik TSK yapmadı diyen birileri ancak terörle mücadelemizden rahatsız olanlardır.”

Oktay Vural Rusya’ya mektup gönderilmesinin anımsatılması üzerine “AKP mili menfaat ve güvenlik ekseninden uzaktır dış politikada. Rusya olan ilişkiler Türkiye’nin Suriye’de kendi güvenliğini tehdit edecek noktaya kadar gelmiştir. Türkiye’nin milli menfaatlerini korumasına yönelmesine fayda olarak arz ediyoruz. Rusya ile bu ilişkilerin sürdürülmesi ve yeni ilişki kurma arzusu, Rusya’nın Suriye’de Türkmenlere karşı giriştiği saldırıları meşrulaştırmamalıdır. Bu konuyu önemsiyoruz. Rusya ile bir ilişki kurulacaksa Rusya’nın Suriye’deki bu girişimleri Türkiye’nin lehinde tavır almasını konusunda gelişmeli diye konuşulmalıdır.”

 

kaynak: Meydan