Yeni bir parti mi geliyor?

34

Eski bakanlardan Lütfullah Kayalar, 1 Kasım için bağımsız oldu. Meydan Gazetesi Ankara Temsilcisi Ömer Şahin, Kayalar’ın yeni bir siyasi oluşum hedeflediğini yazdı.

İşte o yazı:

Hafta sonu bir görüntü ve haber dikkat çekiciydi.
Bağımsız milletvekili adayı olan eski bakanlardan Lütfullah Kayalar, Yozgat’a uzunluğu 15 km’yi bulan bini aşkın arabayla giriyordu.
Arkasında ‘aşiret, tarikat, cemaat, parti’ desteği olmayan bir adayın gövde gösterisi doğal olarak “neler oluyor” dedirtti.
Bir süredir haber siteleri ve sosyal medyada boy boy reklamlarıyla mesajı yayımlanan Kayalar’ın aday olacağı tahmin ediliyordu da bu kadar yankı bulacağı beklenmiyordu.
Ülke daha seçim havasına girmemiş üstelik seçim yorgunlukları daha atlatılmamışken ortaya çıkan bu dinamik görüntü irdelenmeye değer.
Lütfullah Kayalar, siyaseti takip edenlerin yakından tanıdığı bir isim. CV’si dolu siyasetçilerden. Hukuk fakültesinde okurken daha 18 yaşında federasyon başkanı oldu. Merhum Özal’ın 30 yaşında siyasete kazandırdığı isim. 20 yıla yakın kesintisiz milletvekilliği, Tarım ve Maliye bakanlığı yaptı. ANAP’ın ‘Türk Büyükleri’ arasındaydı…
13 yıldır siyaset sahnesinin dışında olan böylesi kariyere sahip bir isim niye aday olur?
Kayalar, amacının sade bir milletvekili seçilmek olmadığını söylüyor. Her geçen gün yeni siyasi oluşum ve parti beklentisinin artığına işaret ediyor. Seçilmesi halinde toplumun her kesimine hitap edecek bir partinin haberini veriyor. Şöyle diyor: “Türkiye’nin her tarafında doğum sancıları var, vatandaş yeni oluşumu bekliyor. Yozgat’tan bu meşalenin ateşini yakacağız. 1 Kasım’dan sonra Türkiye beklediği partiye kavuşacak.”
Yozgat, AK Parti’nin yüzde 60’lar civarında oy aldığı, MHP’nin yıllarca ‘kale’si olmuş bir kent. Milletvekilliklerini iki parti (AKP,MHP) paylaşıyor. Son seçimde 3 AKP 1 MHP çıkmıştı. İki parti arasından sıyrılmak kolay değil. Kaldı ki Yozgat’ta bugüne kadar seçilmeyi başarmış bağımısız aday yok. Sadece Yozgat mı? 7 Haziran seçimlerinde ülke genelinde hiçbir bağımsız kazanamamıştı. Bu zorluktan dolayı olsa gerek tüm Türkiye’de sadece 21 bağımsız aday sandığa gidiyor.

Herkesin bildiği bu gerçeği Lütfullah Kayalar’ın bilmemesi düşünülemez. Buna rağmen kazanacağından şüphe duymuyor. Güvenilir iki kuruluşa yaptırdığı ankette yüzde 20’nin üzerinde oy alacağı öngörülmüş. Bayramdan bugüne yaptığı temaslar, gördüğü ilgi moralini arttırmış. “Göreceksiniz Yozgat’ta tarih yazacağız. Seçilince çok şey değişecek” diyor. Eski kuşaklar ve kırsalda bilinirliği yüksek. Bir köy girişine asılan ‘Buraya Lütfullah Kayalar’dan başka siyasetçi giremez’ pankartı geçmiş hizmetlerine bağlanıyor.
Kayalar ve ekibi Yozgat’ta Türkiye kampanyası yürütüyor. Geniş bir kadroyla çalışıyor. Gönüllüler destek veriyor. Yine de her eve, köye ulaşması mümkün olmayacak. Özellikle gençlere erişmek için sosyal medya mecraları aktif olarak devreye sokulmuş.
Yozgat için tablo iç açıcı görünmüyor. Cumhuriyetin ‘yasaklı’ kenti olarak bilinirken ANAP’la bahtı açıldı. AK Parti’nin ilk dönemlerinde yıldızı parladı. Siyasetin, bürokrasinin zirvesinde temsil edildi. Yimpaş’ın çöküşü il ekonomisini sarstı. 2007 yılından bu tarafa şehir geriye gidiyor. Yozgat, erken ölüm ve göçün en fazla olduğu il. Her yıl 15 bin insan kenti terk ediyor. Milletvekili sayısı da 6’dan 4’e indi.

Siyasette bu kadar güçlü temsil edilmişken sosyo-ekonomik olarak geriye gidiş gözle görülür bir rahatsızlık oluşturmuş. Buna listelerden duyulan memnuniyetsizlik de eklenmiş. Sadece geçmişte yapılan hizmetlerin hatırı değil işte bu karamsar tablo Lütfullah Kayalar’ı potaya sokmuş. Farklı partilere savrulmuş merkez sağ seçmenin yanı sıra AKP, MHP ve CHP seçmeninden oy alma potansiyeline sahip. Özellikle de AKP seçmeni… Bunu bildiği için iktidar Yozgat’a asılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bile seçim öncesi kente geleceği konuşuluyordu.
Lütfullah Kayalar Yozgat’tan seçilip yeni bir partinin meşalesini yakmayı başarabilecek mi, bekleyip göreceğiz. Kayalar seçilirse AK Parti 1 vekil kaybediyor. AK Parti’nin 2, MHP’nin 1 milletvekili çantada keklik görünürken CHP’nin işi hiç de kolay değil.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat