Yeni Merkez Bankası Başkanı o isim oluyor!

merkez bankası

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın 19 Nisan’da görev süresinin dolmasının ardından yerine geleceği ismi Meydan Gazetesi Ankara Temsilcisi Ömer Şahin açıkladı. Şahin, hükümetin Merkez Bankası Başkanlığı için düşündüğü sürpriz ismin Londra’da yaklaşık 10 yıldır yatırım bankacılığı yapan Murat Talayhan olduğunu bildirdi. Ankara kulislerinde eğer bir son dakika sürprizi olmazsa Talayhan’ın Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmasının kesin olduğu değerlendiriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayını alan Talayhan’ın Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’le Londra’dan arkadaş olduğu ve bu atamaya Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da sıcak baktığı söyleniyor.

Görev süresi nisan ayında dolacak olan Erdem Başçı’nın yerine İngiltere’den sürpriz bir ismin getirileceği iddiası dün Meydan’da yer almıştı. O ismin Barclay Capital’de 2006 yılından bugüne yöneticilik yapan Murat Talayhan olduğu öğrenildi. Talayhan, Londra’ya gitmeden önce de Standart Bank’ın Türkiye ve Orta Asya yöneticiliğini yapmıştı.

Talayhan’ın ayrıca dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan JP Morgan ile Manhattan Bank’ta da çalıştığı biliniyor.