Zarrab tutuklanacağını biliyor muydu?

070120141655571629557_2

İranlı isadamı Rıza Zarrab’ın tutuklanmasının yankıları sürüyor. Dünyanın en etkili küresel genç liderler arasında gösterilen uluslararası ekonomi ve siyaset stratejisti Cenk Sidar, Meydan gazetesine yaptığı açıklamalarda Zarrab’ın tutuklanacağını bilerek ABD’ye gittiğini söyledi.

İşte açıklamaların ilgili bölümü:

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarının flaş ismi Reza Zarrab ABD’de tutuklandı. Bunun yurtdışında ve Türkiye’de muhtemel etkileri neler olur ?

Zarrab`ın ABD`de tutuklanmasının göründüğü kadar basit bir mesele olmadığını ve meselenin karmaşık tarafları olduğunu düşünüyorum. Zarrab tutuklanma ihtimalini gözardı ederek Miami`ye gelmiş olamaz. Büyük ihtimalle ABD`li savcı ile yaptığı bir pazarlık ve Türkiye`de can güvenliğini sağlayamama korkusundan bu hamleyi yaptı ve bilerek ABD`ye geldi. Zarrab Zencani`nin paralarını yöneten bir paravan. Paralar da İran rejimine ait. Zencani`nin dağıttığı paravanlar birer birer ortadan kayboldu ve İran rejimi finansal varlıklarının peşine düştü. Zarrab İran rejiminin Türkiye`deki operasyonel gücünün farkında olarak, kendisine karşı muhtemel bir operasyonu önlemek, elindeki bilgileri ABD`ye kaldıraç olarak sunabilmek ve kendi özgürlüğünü sağlayabilmek için tutuklanma riskini bilerek Miami`ye gitmiş olabilir. Eğer durum buysa Zarrab`ın vereceği bilgiler hem Türkiye`de birçoklarının başını ağrıtacak hem de ABD`nin eline ciddi bir siyasal güç sunacaktır. Gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor.