AK Parti’nin “Güvenmiyoruz” dediği 17 üyenin 10’u Gül’ün atadığı isimler

 

Abdullah Gul

AK Parti’li 4 eski bakanla ilgili Yüce Divan oylaması bugün yapılıyor.

Görünen tablo AK Parti’lilerin oylarıyla Yüce Divan’a gitmeyecekleri yönünde.

İktidar partisi 4 eski bakanının Yüce Divan’a göndermek istemiyor çünkü “Anayasa Mahkemesi’ne güvenmiyor”. Bunu Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıkça söylemişti.

Peki, AK Parti’nin güvenmediği AYM’nin üyelerini kim atamıştı. Yeni duyanlar için şaşırtıcı gelecek ama 17 üyenin 10’u bir önceki Cumhurbaşkanı ve AK Parti’nin 2 numaralı kurucusu Abdullah Gül tarafından göreve getirildi.

Yani, “güvenmiyoruz” denilen kişiler bizzat 11’nci Cumhurbaşkanı Gül’ün atadığı isimler.

Anayasa Mahkemesi 17 üyeden oluşuyor. Başkan Haşim Kılıç merhum Turgut Özal tarafından atanmıştı. Kılıç, Mart ayında görevini tamamlıyor.

Mahkemede görev yapan üyelerden 4’ü 10’ncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in atadığı isimlerden oluşuyor: Osman Ali Feyyaz Paksüt, Serruh Kaleli, Zehra Ayla Pektaş ve Serdar Özgüldür

2010 referandumu sonrası yapılan değişiklikle TBMM’de üye atamaya başlamıştı. Bu kapsamda Hicabi Dursun ve Celal Mümtaz Akıncı AYM üyesi oldular.

Anayasa Mahkemesi’nde çoğunluğu Abdullah Gül döneminde atanan üyeler oluşturuyor. O 10 üyenin isimleri şöyle: Hasan Tahsin Gökcan, Muhammed Emin Kuz, Zühtü Arslan, Muammer Topal, Erdal Tercan, Burhan

Üstün, AlparslanAltan, Nuri Necipoğlu, Engin Yıldırım, Recep Kömürcü..