Aktay: “Tırlar ÖSO’ya gitti” Kalın: “Silah göndermedik”

mit

Saray ile AKP’nin arasına MİT Tırları’nın Suriye’ye taşıdığı iddia edilen silahlar girdi. AKP’li Yasin Aktay, MİT Tırları silah taşıyordu dedi. Saray Sözcüsü İbrahim Kalın o iddiayı yalanladı.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün yaptığı açıklamada AKP Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Siirt Milletvekili Adayı Yasin Aktay’ın “MİT Tır’ları, Özgür Suriye Ordusuna silah taşıyordu” iddiasını yalanladı.

Hatırlanacağı üzere birkaç gün önce memleketi Siirt’te seçim çalışmalarına devam eden AKP’li Yasin Aktay, partisine yönelik, “IŞİD’e silah taşıyorsunuz” iddiasını reddetmiş ama bu arada da önemli bir itirafta bulunmuştu.

Yasin Aktay, içinde silah ve bomba olduğu ortaya çıkan bu tırları durdurdukları için Savcıların tutuklandığı MİT Tırları’nın Özgür Suriye Ordusuna silah taşıdığını açık açık itiraf etmişti.

Bu açıklamalar üzerine tutuklanan Savcılar, AKP’li Yasin Aktay’ın ifadesinin alınmasını istemişti.

Yasin Aktay’ın bu itirafı dün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a soruldu.

Bu iddiayı yalanlayan Kalın, “Türkiye, Suriye’deki hiçbir gruba silah göndermemiştir” dedi ve Yasin Aktay’ın bu açıklamayı neden yaptığını bilmediğini belirtti.

Kalın’a AKPli üst düzey bir yetkilinin Türkiye’nin Suriye’ye silah gönderdiğini kabul eden açıklamasına yönelik düşünceleri de soruldu.

Cumhurbaşkanı, başbakan ve dışişleri bakanının konuyla ilgili açıklamalarının net olduğunu belirten Kalın, “Türkiye, Suriye’deki hiçbir gruba silah göndermemiştir.”dedi.

Kalın, “Parti yetkilisi o açıklamayı neden ve hangi temelle yaptı, bunu bilemiyorum.” diye devam etti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili adayı Yasin Aktay, “Bu silahlar Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) gidiyordu.” ifadesini kullanmıştı.