Bedellide nefesler tutuldu

bedelli

 

Bedelli Askerlik, Türkiye’nin gündemine iyice oturdu. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yeşil ışık yakan açıklamaları ve son kararı vereceği söylenen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Avustralya’daki sözleri beklentileri doruğa çıkardı.

Bedelli bekleyenlere bugün iyi bir haber de MHP’nden geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de bu konuya duyarsız kalmayacaklarını dile getirdi. Bedelli Askerlik bekleyen gençleri tek düşündüren Silahlı Kuvvetlerin olaya soğuk yaklaşması.

Genelkurmay Başkanlığı, asker ihtiyacı, bölgede yaşanan gelişmelerin savunma zaafiyeti oluşturabileceği gibi gerekçelerle bedelli askerliğe olumlu yaklaşmıyor.

Şimdi bütün gözler “kararı o verecek” denen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yapacağı açıklamaya çevrilmiş durumda. Davutoğlu’nun önündeki acil gündem maddeleri arasına “Çözüm Süreci“nin ardından Bedelli Askerlik konusu da girmeyi

başardı. Davutoğlu‘nun beklentinin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde süreyi daha fazla uzatmadan Hükümetin kararını açıklayacağı söyleniyor.

Bedelli askerlik konusunda bir süredir Hükümet kanadının da çalşıma yaptığı biliniyor. Taslak çalışmaya göre yaşın 25 olması bedelli askerlik için 18 bin lira alınması hedefleniyor.Bundan önceki bedellinin miktarı 30 bin lira idi.. Bedelli

Askerlik Derneği’nin hesabına göre yaş 30 olursa 400 bin, 29 olursa 450 bin, 28 olursa 534 bin, 27 olursa 600 bin, 26 olursa 750 bin, 25 olursa ise 1 milyon kişi uygulamadan yararlanabilecek.

Askerliğini yapmamış yaklaşık 1 milyon kişinin yanı sıra bankaların da gözü kulağı bedellide. Düzenleme, 20 bin lira üzerinden çıkarılırsa, kişinin bu rakamın tamamını kredi çekebilmesi için ayda minimum bin 600 lira kazanıyor olması

gerekecek

ORC Araştırma’nın  bedelli askerlik anket sonucuna göre ise halkın  yüzde 89.5’i bedelli askerlik ücretinin 15 ila 20 bin arasında olmasını istedi.