Erdoğan, Devlet Bahçeli’ye ‘selam’ gönderdi

erdogan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 25’inci Dönem Başkanlık Divanı’nın AK Parti ve MHP’li üyelerini kabul etti. MHP’li üyelere teşekkür eden Erdoğan, Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye selam gönderdi.

SEÇİMLERİN ardından oluşan 25’inci Dönem Başkanlık Divanı’nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyareti, CHP ve HDP’li üyelerin boykot işareti üzerine dün gerçekleşti. 18 kişilik Divan’da TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra 7 AK Partili ile 3 MHP’li üye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gitti. Basına kapalı 1.5 saat süren görüşmede Erdoğan, öncelikle AK Partili ve MHP’li üyelerin güncel gelişmelerle ilgili görüşlerini dinledi. Daha sonra değerlendirme yapan Erdoğan, öncelikle geldikleri için MHP’li üyelere teşekkür etti ve “Hekesin gelmesini isterdik. Gelselerdi iyi olurdu” dedi. PKK’ya silah bıraktırmak için baskı uygulamadıkları gerekçesiyle HDP’yi eleştiren Erdoğan, PKK ve IŞİD ile mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi. Erdoğan, 3’üncü dalga operasyonda 8 noktanın hedef alındığını, operasyonların devam edeceğini, kanunlara uymayanların cezalandırılacağını söyledi. Bölgede olan devletlerin durumları ile ilgili de bilgi veren Erdoğan, “Devletin gücünü, kudretini hissettireceğiz” dedi.

Koalisyon görüşmelerine de değinen Erdoğan, “Bu görüşmelerden uyumlu bir koalisyon yapısı ortaya çıkarsa hükümet kurulur. O zaman güçlü bir hükümet işbaşında olur. Olmazsa milletin iradesine, yine milletin kararına başvurulur. Hükümetin kurulmasını arzu ediyorum. Kurulamadığı takdirde yapacak bir şey yok. O zaman seçime gidilir” dedi.

TBMM Başkanvekili Koray Aydın ise Türkiye’nin son dönemde yaşanan süreçte özenli ve dikkatli adım atması gerektiğini vurgulayarak, “Bunun için partiler doğru bilgilendirilmeli. Hükümet samimi olmalı ve hiçbir şeyi de saklamamalı. Siyasi parti liderlerinin bilgilendirilmesi Türkiye’nin faydasına olacaktır. Dikkatli adım atılmazsa Türkiye kaosa sürüklenebilir. MHP olarak bizim safımız belli. Türk milletinin birliğinden yanayız. Türk milletinin yararına olacak her adımı destekleyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu. MHP’li Meclis idare Amiri Seyfettin Yılmaz da “Hükümetin operasyonlarla ilgili son dönemde attığı adımları doğru buluyoruz ve destekliyoruz. Ama Türkiye’yi bu noktaya getiren AKP iktidarıdır” eleştirisini yöneltti. Erdoğan, ziyarette bulunan Divan üyelerine birer kravat hediye etti.

AK Partili İdare Amiri Salim Uslu ise CHP ve HDP’li üyelere tepki gösterdi. Uslu, “Devletin teamüllerine uygun bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanımıza nezaket ziyareti yaptık. Son derece yapıcı ve istikamet verici tavsiyelerini aldık. Sayın Kılıçdaroğlu devletin teamüllerine uygun biçimde ‘Muhalefet partileri bilgilendirilmelidir’ derken bu konuda devletin teamüllerine uygun olmayan bir tavır alması tutarsız oldu. Bu zamanda yapılması gereken şey topluma birlik görüntüsü vermekti. Ancak siyasi pozisyon kapma kolaycılığını tercih ettiler. Ama geçmişte Özal’ın elini sıkmayanlar daha sonra sıkmak zorunda kaldılar” dedi.

(Kaynak: Hürriyet)

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat