“Kadere bakın ki Davutoğlu’nu savunma bize düştü”

kılıçdar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifa kararını değerlendirdi.

Davutoğlu’nu savunması nedeniyle eleştirilerin hedefi haline gelen Kılıçdaroğlu, “Davutoğlu’nu savunuyorsak halkın iradesine gösterdiğimiz saygıdan dolayı savunuyoruz. Kadere bakın ki Davutoğlu’nu savunma bize düştü” dedi.
Can Dündar’a silahlı saldırıyı da kınayan Kılıçdaroğlu, iktidarı Tuğrul Türkeş’in açıklamalarıyla eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, “Doğru haber yaptı diye yargılanan gazeteciler var. Can Dündar ve Erdem Gül de kral çıplak dediler ve bütün Türkiye’nin önüne tabloyu koydular. Sizden bunun intikamını alacağım diyor. Hesap soracaksan Tuğrul Türkeş zaten bunları anlattı. ‘Yemin ediyorum’ diyor Tuğrul Türkeş, ‘Vallahi de billahi de o silahlar Türkmenlere gitmiyordu’ diyor” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının detayları şöyle:

“Erdoğan 2012’de ‘Yasama ve yargı benim için ayak bağıdır’ dedi. 2015’te ‘Parlamenter sistem artık bekleme odasına girmiştir’ dedi. CHP’den başka itiraz eden olmadı. 15 Ağustos 2015 ‘İster kabul edilsin, ister edilmesin, Türkiye’nin yönetim sistemi değişmiştir’ dedi.

Bunlar sivil görünümlü bir darbenin ayak sesleridir. Arkasından seçim oldu, Davutoğlu gelip başbakan oldu. Sonra bir seçim daha Sayın Davutoğlu Anayasa’ya uygun bir şekilde başbakan oldu. Ama işler iyi gitmedi. 4 Mayıs’ta Saray’a geleceksin dediler. Saraya gitti, ‘İstifa ediyorum’ dedi.

İstifasıyla ilgili olarak ‘benim tercihim değil, bir zaruretin neticesidir’ dedi. 23 milyon oy alan bir başbakan seçmenin değil de bir kişinin tutsağı oluyorsa onun demokrasi kültürü yoktur, işin özü budur. Bu ne analam gelir; ben demokrasiye ve milli iradeye inanmıyorum… Benim için bir kişinin dedikleri önemlidir demektir. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız.

Neden partinin içişlerine karışıyorsun. Neden düşük profilli başbakan istiyorsun. Sen demokrasiye katkını yaptın, nasıl paraları sıfırladılarsa senin de oyunu sıfırladılar. Şimdi herkes düşük profilli başbakanım diye ortaya çıkıyor. Herkes bıyık bıraktı. Senin sözünden çıkmam ben en alçak profil olmaya razıyım diyorlar. Siz ülkeye başbakan mı arıyorsunu, saraya uşak mı arıyorsunuz? Sayın Davutoğlu’nun hakkını savunmak kadere bakın ki bize düştü. Oysa hakkını kendi savunması gerekiyordu.”

Silahlı saldırıya uğrayan Can Dündar ile Erdem Gül’ün MİT TIR’ları haberi nedeniyle yargılanmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Doğru haber yaptığı diye mahkum olan gazeteciler var. Haber doğru mu, doğru. Silahlar gönderildi mi, gönderildi. Dündar ve Erdem “kral çıplak” dediler ve bütün Türkiye’nin önüne tabloyu koydular.

Sizden bunun intikamını alacağım dedi. Senin kabinende olan bir adam var, Tuğrul Türkeş, ‘Vallahi de billahi de o silahlar Türkmenlere gitmiyordu’ dedi. Yargılayacaksan onu yargıla, neden gazeteciler. Çünkü gücü onlara yetiyor. Ama merak etmeyin senin gücün onlara da yetmeyecek.”

Kılıçdaroğlu, Suriye’deki IŞİD mevzilerinden Kilis’e yönelik roketli saldırılara da değindi. Hükümetin Kilis’i feda ettiğini belirten savunan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Bir il düşünün gazeteye tam sayfa ilan verip hükümet arıyor. Hükmet nerede diyor. Yeni bıyık bırakan düşük profilli birisi de gitti Kilis’e bir kaç füze düşünce soluğu Ankara’da aldı. Kilis süratle Suriyelileşiyor.

Suriyelilerin nüfusu Kilislilerden fazla. Onlar göç ediyor, Suriyeliler yerleşiyor. Esnaf perişan vaziyette. Yeni ekonomik paket bekliyorlar. Onların derdi düşük profilli başbakan. Kilis yerle bir olsa umurlarında olmaz. 4 aydır okullar kapalı, hükümet yok. Kilisli kardeşlerime sesleniyorum, meraklanmayın. Sorununuzu biliyoruz, nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Bunlar Kilis’e feda ettiler, görmezden geliyorlar.”

Kılıçdaroğlu, dokunulmazlık tartışmaları için “Kimin dokunulmazlığını kaldırmak istiyorsan getir hep beraber kaldıralım diyoruz, kaçıyorsun. Milleti kandırmayacaksın, ahlakın kuralı budur” ifadelerini kullandı.

 

kaynak: internethaber.com