KCK’dan ateşkes açıklaması

cemil bayık

PKK’nın Kandil’deki üst düzey yöneticilerinden, KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, operasyonların durması halinde çatışmaların duracağını söyledi. KCK’dan yapılan yazılı açıklamada da “tahkim edilmiş ateşkes yapılmalıdır” denildi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, “Askeri operasyonların durması halinde çatışmalar da duracak. Operasyonların durması, müzakerelerin başlaması gerekiyor. Ateşkesin sağlanması için uluslararası gözlemciler de devreye girmeli” dedi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye açıklamalarda bulunan Bayık, Türkiye ’nin IŞİD’i korumaya çalıştığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın da Kürtlerin kazanımlarını engellemek istediğini öne sürerek, “Türkiye IŞİD’e karşı savaştığını söylüyor ama gerçekte PKK ile savaşıyor. PKK’nın IŞİD’e karşı mücadelesini sınırlandırmak için bunu yapıyor. Türkiye IŞİD’i koruyor” ifadelerini kullandı.

Kürt sorununa tek çözümün müzakerelerden geçtiğini belirten Bayık, askeri operasyonların durması halinde çatışmaların da duracağını söyleyerek, “Operasyonların durması, müzakerelerin başlaması gerekiyor” dedi.
Bayık, ateşkesin sağlanması için uluslararası gözlemcilerin de devreye girmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin bir ateşkes için uluslararası gözlemcileri kabul etmesi gerektiğini vurgulayan Bayık, “Uluslararası toplum da Türkiye’ye şunu söylemeli: Savaşla bu sorunu çözemezsiniz” ifadelerini kullandı.

KCK’dan dün yapılan açıklamada da “tahkim edilmiş ateşkes” şartları sıralandı. Yazılı olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“2013 Newroz’undan bu yana tutuklanan tüm siyasi tutuklular serbest bırakılarak tahkim edilmiş ateşkes yapılmalıdır. Bu müzakereyi gözetleyecek üçüncü bir gözle tahkim edilmiş çatışmasızlığı izleyecek, çatışmasızlık kurallarına uymayan eylem ve tutumları ortaya çıkaracak bir izleme komitesine de ihtiyaç vardır. Böyle bir çatışmasızlık yolu ve yöntemi müzakere yolu ve çözüm süreci ortaya konulmazsa çatışmasızlık ve barış istemleri bir sonuç alamaz. Halklarımızı beklenti ve oyalama içinde tutan büyük hayal kırıklıkları öfke patlamaları ortaya çıkararak daha büyük çatışmaların yolunu döşeyecektir.

Böyle bir tahkim edilmiş ateşkese dayalı müzakere ve bu temelde gelişecek çözüm süreci ortaya çıkarılmadan çatışmaları ve savaşları önlemek mümkün değildir.”

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat