Kılıçdaroğlu’ndan Davutoğlu’na 5 çözüm önerisi

kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Pazartesi günü saat 18.00’de Başbakan Davutoğlu ile koalisyon görüşmesi gerçekleştirecek. Kılıçdaroğlu’nın çantasında CHP’nin 14 maddelik koalisyon ilkeleri ve Türkiye’nin 5 temel sorununa yönelik çözüm önerilerinin yer alacağı belirtildi.

CHP’nin temel sorunlar diye nitelediği ekonomi, dış politika, Kürt sorunu, demokratikleşme ve eğitim konularında ciddi katkı sunmak amacıyla görüşmeye hazırlandığı belirtildi.

 

Heyetler arasında yapılan koalisyon görüşmelerin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Parti Sözcüsü Haluk Koç’u ikinci tur koalisyon görüşmeleri için Başbakanlık Konutu’na davet etmesi üzerine CHP’de hazırlıklar hız kazandı. AK Parti ile görüşmeleri yürüten heyet, dün randevunun kesinleşmesinin ardından Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. CHP heyeti, istikşafi görüşmelere ilişkin kesin raporunu Kılıçdaroğlu’na sundu.

Toplantıda, Davutoğlu ile yapılacak görüşmede izlenecek strateji de masaya yatırıldı. Kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmede, Kılıçdaroğlu’nun pazartesi günü hangi konu başlıklarıyla Davutoğlu’nun karşısına çıkacağı da büyük oranda netleşti.

Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ile 45 günlük hükümet kurma sürecinin 32. gününde buluşmuş olacak. Anayasal süreç 23 Ağustos’ta tamamlanacak. Bundan da bir sonuç alınamaması durumunda iki olasılık tartışılıyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “seçim hükümeti” kurması, ikincisi ise TBMM’den seçim kararı çıkarılarak “mevcut hükümetle” seçime gitmesi.

CHP Lideri’nin çantasında şu başlıklar ve öneriler olacak:

4 YILLIK OLMALI

Türkiye’nin temel sorunlarını ancak yüksek profilli, güçlü bir iktidar çözebilir. Bu yüzden kurulacak iktidar en az 4 yıllık olmalı.

GÜVEN VE SAMİMİYET

4 yıl ülkeyi yönetecek iktidar, karşılıklı ‘güven’ ve ‘samimiyet’ esası üzerine kurulmalı. Türkiye’nin umutları heba edilmemeli, laf olsun diye koalisyona girilmemeli. Siyasi bedeli ne olursa olsun, elini taşın altına koymak için girilmeli.

CUMHURBAŞKANI’NIN KONUMU

Koalisyon, parlamenter sistem ve kuvvetler ayrılığı ilkesini kendisine şiar edinmeli. Cumhurbaşkanı, anayasal yetkilerinin dışına çıkmamaya özen göstermeli. Örtülü ödenek sadece Başbakan tarafından kullanılmalı.

REFORM HÜKÜMETİ

Kurulacak yüksek profilli hükümet, Türkiye’nin 5 temel sorununa (dış politika, ekonomi, Kürt sorunu, eğitim, Anayasa değişikliğidemokratikleşme) çözüm bulmayı kendisine hedef edinen reform hükümeti kimliğine sahip olmalı. 12 Eylül darbe hukukunu ortadan kaldıracak adımları atmalı.

SİYASİ AHLAK YASASI

Koalisyon, tüm yolsuzluklardan hesap sormalı. Siyasetin şeffaflaşması için siyasi ahlak yasasını bir an önce çıkarmalı.

REFAH TABANA YAYILMALI

Büyük koalisyon, refahın tabana yayılacağı, eşitsizliklerin azalacağı bir Türkiye’yi ortaya çıkarmak için ekonomik kaynakların emekten yana, hakça bölüşümünü sağlayacak tedbirler almalı.

 

 

kaynak: İnternet Haber

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat