Kurtulmuş kavgayı özetledi: Meclis’e yakışmıyor!

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-10-23 12:01:39Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Numan Kurtulmuş, Meclis komisyonunda yaşanan kavgayı “TBMM’ye yakışmıyor” sözleriyle eleştirdi. Kurtulmuş, gerilim nedeniyle dokunulmazlık teklifinin çekilmesinin çekilmesinin ise söz konusu olmadığını söyledi.

Bakanlar Kurulu, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Beştepe’de altıncı kez yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı ile ilgili Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş kameralar karşısına geçti.

Basın toplantısında Kurtulmuş’a Meclis Anayasa Komisyonu’nda dokunulmazlık görüşmeleri sırasında yaşanan kavgalar soruldu.

“Bu görüntüler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, milletin meclisine yakışan görüntüler değildir” diyen Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Bu görüntüler yakışmıyor. Ama hiç kimse de şunu zannetmesin, bu görüntüler ortaya çıkar ve biz böylece hükümete geri adım attırırız, bu dokunulmazlıklar konusunu rafa kaldırırlar diye düşünmesin.

Az önce izledim, Meclis siyasetin merkezidir. Kimsenin Meclis’i bu kötü görüntülere mahkum etmeye hakkı yoktur. Meclis karşılıklı fikirlerin tartışıldığı bir yerse mahşeri vicdanın da dile geldiği bir yerdir. Kim ne yaparsa yapsın, dokunulmazlık dosyaları milletin istediği istikamette Meclis’e gelecektir.”

Terörle mücadeleye ilişkin bilgiler de veren Kurtulmuş, ocak ayından bu yana çok sayıda olayın istihbarat çalışmalarıyla önlendiğini dile getirdi ve şöyle devam etti:

“Bunları tek tek saymak istemiyorum. Elimizde bunların notları var. Sadece rakamını söyleyeyim, 85 önemli olay önceden istihbaratları yapılarak önlenmiştir. Bunların 49’u canlı bombadır ya da bomba düzenekleri yerleştirilmiş, bombalı, patlayıcı maddelerle donatılmış araç ve gereçlerdir. Dolayısıyla bunların önlenmiş olması da Türkiye’de terörle mücadele bakımından fevkalade önemli bir tedbir olarak ortaya konuluyor.”

Kurtulmuş terör saldırılarına ilişkin detaylı incelemelerin ardından açıklama yapıldığını belirtti.

“Terör saldırılarıyla ilgili fail kimdir, bağlantılı olduğu örgüt hangisidir?.. Bunlarla ilgili, yüzde 99 olsa bile olsa açıklama yapmıyoruz” ifadesini kullanan Hükümet Sözcüsü, “Bilgiler kesinleştikten sonra açıklama yapmak durumundayız. Biz resmi bir açıklama yaptığımızda devlet ciddiyeti bilginin yüzde 100 doğru olmasını gerektirir” diye konuştu.

AB ile vize muafiyeti anlaşmasıyla ilgili olarak da gerekli adımları attıklarını belirten Kurtulmuş,”Türkiye ne yaparsa yapsın, Türkiye ile soğuk ilişkiler içinde olan bazı siyasetçiler var. Kusura bakmasınlar, onların mazeret bulma taleplerine cevap yetiştirecek durumda değiliz, böyle bir sorumluluğumuz yok. Gerekli adımları çok süratli bir şekilde attık” değerlendirmesini yaptı.

 

kaynak: NTV

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat