“Türkiye üzerinde büyük oyunlar oynanıyor”

kılıçdaroğu

Başbakan Davutoğlu’nun saldırının hedeflerinden birinin de AK Parti’nin tek başına iktidarını engellemek olduğu ifadelerini değerlendiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Başbakan olan kendisi. Madem bu saldırı kendilerine yönelik yapıldı, o zaman önleseydi” diye konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları için Gaziantep’e giderken uçakta Habertürk’ün sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu’nun mesajları şunlar:

Ankara’da polis müdürlerinin görevden alınması

Hacda izdiham yaşandı. Kral; bakanı, valiyi görevden aldı. Letonya’da AVM’nin çatısı çöktü. İnsanlar öldü diye bakanlar istifa etti. Bu bakanların da ayrılması lazım.

“Bombacılar 21 kişilik IŞİD intihar bombacısı listesinde çıkarsa felaket olur” demiştiniz…

Daha vahim. Artık istifa dışında hiçbir seçenekleri, gerekçeleri yok. Liste elinizde, adamlar belli. Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne 500 metre mesafeye kadar geliyorlar, bombaları bellerine bağlıyorlar, ondan sonra bu felakete ortam hazırlıyorlar. 97 vatandaşımızı öldürüyorlar. Bildikleri halde önlem almadıkları halde… Bunların nereden geldikleri belli. Bana birisi anlattı; Suriye sınırında o köyde bir araya gelmişler, karar vermişler bu 2’si bombayı bağlasın diye. Ankara’ya nasıl geldiklerini izleyemiyorlarsa Davutoğlu’nun istifa etmeyeni derhal azletmesi lazım. Aksi halde bu sorumluk Davutoğlu’nun omuzlarında.

IŞİD’e direkt karşı çıkamıyor hükümet, korkuyor. “Yeni eylemler olur mu?” diye. Bunların Türkiye’de yuvalandıkları iller biliniyor, internet siteleri belli. Osmanlı Ocakları’nın, acaba IŞİD benzeri yapılanmalarla arasında bir bağlantı var mıdır, onun da araştırılması lazım.

Siz Suriye’ye silahı hangi gerekçeyle gönderdiniz? Gönderdiğiniz o silahlar dönüp Türkiye’yi vurdu.

Madem bu saldırı onlara yönelik yapılıyor, önleseydi; niye önlemedi? Neden IŞİD için “Yaramaz çocuk” ifadesini kullandı? Reyhanlı, Suruç, Niğde’yi unuttu mu? Şimdi uyuyan hücrelerinden söz ediyor, “Elimizde liste var” diyor. Bir de mizah konusu şu açıklama var: “Eylem yapmadıkça tutuklayamıyoruz.” Makul şüpheye göre gözaltına alıyorsun… Bu saldırı size değil, Cumhuriyet’e, bu ülkenin masum çocuklarına yapıldı. Türkiye’de kaos isteyen ve Türkiye’yi geren siyasete destek için, biraz daha bu ülkeyi germek için yapıldı. Bu ülkeyi geren, “Sakın kininizi unutmayın” diye bu ülkenin çocuklarına mesaj veren kim?

“Cumhurbaşkanı DDK’yı çalıştırıyor. Araştıracaklar da ne olacak? Bakan diyor ki: ‘Güvenlik zafiyeti yoktur.’ Zafiyet yoksa 97 kişi niye öldü? Canlı bombayı yakalarsınız, o zaman güvenlik zafiyeti olmaz. İçişleri Bakanı ve gülümseyen Adalet Bakanı’nın istifa etmesi gerekiyor. Müfettişler neyi soruşturacak? Kusur var zaten. Bu insanların garda toplanacakları, yürüyecekleri belliydi. Emniyet, kaymakam, vali, bakan da biliyor. Başbakan da biliyor.”

“Ortadoğu’daki radikal gruplara silah yardımı yapılması Ortadoğu’yu karıştırır. ABD’nin yaptığı silah yardımlarının da Türkiye’ye döneceği konusunda hepimizin endişesi, kuşkusu var.

Bu konuda Başbakan’ı destekliyorsunuz o zaman?

Evet… Türkiye üzerinde büyük oyunlar oynanıyor, AKP bunun farkında değil.”

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat