“Türkiye’yi yöneteceksek partiler ilkelerini belirlesinler”

kılıçdar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:
Parti Meclisimizde dedik ki; Türkiye’yi yöneteceksek, partiler ilkelerini belirlesinler. İlkeleri uyuşanlar bir araya gelsinler ve koalisyon kursunlar. Yargı bağımsızlığından tutun yeni bir anayasa oluşturulması, cumhurbaşkanının anayasal sınırları içine çekilmesi gibi 14 ilkemizi belirledik. Ve dedik ki bu ülkeleri kim kabul ediyorsa, elbette biz oturur koalisyon görüşmelerini yaparız.
Bu çağrılarımıza, bütün çağrılarımıza olduğu gibi, MHP ‘hayır’ dedi. Her şeye hayır diyen bir siyasal parti vatandaşın önüne nasıl çıkacak? Her şeye hayır, evet dediği hiçbir şey yok. Biz ne dedik? İlkelerimiz var, kurallarımız var. Neden? Türkiye için.
Siyasetçilerin, siyasal partilerin de görevi budur dedik. ‘Hayır’ dedi ve Adalet ve Kalkınma Partisi’ne olağanüstü bir moral avantajı sağladı: ‘Siz uyuşamıyorsunuz bana mahkumsunuz’ demeye başladı.
32 gün sonra seçimlerden, Sayın Ahmet Davutoğlu CHP’yi ziyarete geldi; ‘Sizinle koalisyon görüşmesi yapmak istiyoruz’ diye… 13 Temmuz 2015 tarihinde geldiler, genel merkezimizi ziyaret ettiler. Kendilerine şunu söyledim: “14 ilkemiz var, sizler de bunu biliyorsunuz; kabul ediyorsanız bir sorunumuz yok.”
Ve şu tabloyu çok net Davutoğlu’nun önüne koydum: “Eğer bir koalisyon kurulacaksa, bir yüksek profilli bir koalisyon olması lazım. Yani parlamentoda sayısal ağırlığı yeterli olması lazım. Bu var mı, var. İki, koalisyon hükümetinin 4 yıl süreyle kurulması lazım.
Yani biz daha birinci gün, 13 Temmuz günü bu görüşlerimizi Davutoğlu’nun önünde dile getirdik. Bunun sonunda bize görüşmelere başlayabiliriz denildi.
Dış politikanın 180 derece değişmesi gerekiyor dedim. Ekonomi büyük sorunumuz. O zaman dolar bu kadar yükselmemişti. Yanlışları biliyoruz, hataları biliyoruz. Bu politikayla bu ekonomi gidemez. Üç, eğitim sorunu… Hiçbir anne baba bu eğitim sisteminden memnun değil. Çocuğunu okula gönderiyor ama memnun değil. Durumu iyi olan aileler çocuklarını özel okullarına gönderiyorlar, ama devlet okulları eğitim düzeyi açısından iflas etmiş durumda.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat