Abdullah Gül ile okul arkadaşı, sert, seri: İşte yeni Genelkurmay Başkanı

hulusi

Yüksek Askeri Şura-YAŞ’ta yeni Genelkurmay Başkanı olması beklenen Orgeneral Hulusi Akar’ın hayatı, bilinmeyen yönleri merak konusu.

Peki Türkiye’nin yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar kimdir, Hulusi Akar aslen nerelidir, Hulusi Akar ile Abdullah Gül’ün bağlantısı nedir? Hulusi Akar’ın eşi Şule Akar kimdir? Hulusi Akar’ın uzmanlık alanı ne? ABD’de Hulusi Akar’a madalyayı kim taktı ?TSK’daki meşhur lakabı nedir?

İşte Hulusi Akar’ın hayatı, askeri başarıları, eşi ve ailesiyle ilgili tüm detaylar…

1952 doğumlu olan Hulusi Akar aslen Kayserili.

1972’de Kara Harp Okulu’ndan, 1973’te de Piyade Okulundan mezun olan Hulusi Akar, 1980 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı. 1982’de Kara Harp Akademisi’ni tamamlayan Hulisi Akar, 7. Piyade Alayı’nda karargâh bölük komutanlığı görevini ifa etti.

Hulisi Akar daha sonra sırasıyla 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliğinde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’nda istihbarat subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği’nde plan subaylığı, Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

1998 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Hulusi Akar, Tuğgeneral olarak 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında tümgeneralliğe terfi ettikten sonra Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2007 yılında korgeneral olan Hulisi Akar, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 2011 yılında orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II. Başkanlığı görevini yürüten Hulusi Akar 2013 yılı Ağustos ayında itibaren olmak üzere Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. Hulusi Akar evli ve iki çocuk babası.

Hulusi Akar’ın hayatı ve mesleğiyle ilgili detaylar ise oldukça renkli. TSK içinde lakabı ‘Seri Paşa’. TSK içinde detaylara takılmadan verdiği hızlı kararlarla tanınan Hulusi Akar, aynı zamanda ‘Sivil gibi düşünüp, asker gibi hareket etme’ prensibiyle de tanınıyor.

Abdullah Gül gibi Kayseri doğumlu olan Hulusi Akar ile Gül aynı liseden mezun. Kayseri Lisesi mezunu olan Hulusi Akar ile Abdullah Gül arasında iki yıl var.

1980’den sonra Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüten ve askeri lise kökenli olmayan 4. ismi olacak.

(Kaynak: internethaber)

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat