Abdullah Gül “sehven” yok

abdullah gül

AK Parti’de kongre kararı alınmasından sonra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti’nin 14. kuruluş yıldönümü nedeniyle AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen törene davet edilmedi. AK Parti’den daha sonra yapılan açıklamada Gül’ün ‘sehven’ davet edilmediği açıklandı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Erdem Gül’ün haberine göre Ak Parti’nin 12 Eylül’de büyük kongre kararı alması ve 2 ay içinde erken seçime gidileceğinin kesinleşmesi üzerine siyasi çevreler bir kez daha gözler Abdullah Gül’e çevrildi. Cumartesi günü yapılacak oğlunun evlilik törenlerinin hazırlıkları içindeki Gül’den, “Ülkenin temel ve genel sorunları ile ilgilenme çerçevesinde dar siyasi gelişmeler ve AK Parti Kongresi ve erken seçimle ilgili özel bir gündemim yok” mesajı geldi.

AK Parti’nin CHP ile koalisyon görüşmeleri sürecinde Gül, Erdoğan ve partinin karar alıcılarıyla ters düştü. Gül bu süreçte görüştüğü AK Partililere “CHP ile bir koalisyonun ülke için ihtiyaç olduğu ve mutlaka kurulması gerektiği” yönünde telkinlerde bulundu. Gül bununla kalmayarak bazı CHP’lilere “AK Parti ile kurun” görüşlerini iletti. Bu uzaklık ve soğukluk, geçen hafta AK Parti’nin 14. kuruluş yıldönümünde daha ileri bir noktaya taşındı. AK Parti genel merkezinde düzenlenen törene Abdullah Gül davet edilmedi. AK Parti yöneticileri, kırıldığı belirtilen Gül’ün davet edilmeyişini, “Kasıt yok, sehven davet edilmemiş” gerekçesiyle açıkladı.

AK Parti’nin 12 Eylül’deki büyük kongresi ve erken seçim bu atmosferde gündeme gelince, AK Parti içindeki rahatsızlar ve yeni siyasi oluşum isteyenler gözlerini yeniden Gül’e çevirdi. Gül’ün kongre ve erken seçim için bir siyasi girişimi olup olmayacağı konusunda nabzı da yoklanmaya çalışıldı. Ancak bu iki gelişme için Gül’den “Pozisyonunu değiştirmeyi gerektirecek” bir işaret gelmedi. Öncelikle Gül’ün tüm dikkatinin cumartesi günü İstanbul’da Wow Otel’de büyük oğlu Ahmet Münir Gül’ü evlendireceği düğün hazırlıkları içinde olduğu, tüm dikkatinin buna yönelik olduğu bilgisi edinildi.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat